W poniedziałek na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy wybrano prezesa Giełdy Papierów Wartościowych Marka Dietla. Jest to kandydat ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. Teraz wybór musi zatwierdzić Komisja Nadzoru Finansowego.

Pięć miesięcy temu rząd odwołał z funkcji prezesa GPW Małgorzatę Zalewską. Jej zastępcą został ekonomista Rafał Antczak, jednak już kilka tygodniu po objęciu stanowiska zrezygnował z tej funkcji.

Marek Dietl był doradcą społecznym prezydenta Andrzeja Dudy. Od czerwca Dietl jest członkiem rady nadzorczej GPW. Wcześniej zasiadał w zarządach lub był prokuratorem takich jak m. in spółek: Simon, czy Kucher & Partners SP z.o.o.

Był też członkiem rad nadzorczych i komisji rewitalizacyjnych w spółkach Port Lotniczy Lublin, Banku Gospodarczego Krajowego. Studiował na Szkole Głównej Handlowej, a obecnie jest również pracownikiem naukowym tej uczelni. Był również zwolennikiem przewalutowania kredytów frankowych na złote po tzw. kursie sprawiedliwym oraz sceptycznie oceniał wprowadzane przez Leszka Balcerowicza w latach 90 reformy.

Kontrkandydatem Dietla był budzący kontrowersje Mariusz Patrowicz, znany również jako 'król spekulantów''. Został on zgłoszony przez posiadającego jedynie dwie akcje, akcjonariusza giełdy. Przed samym głosowaniem Patrowicz jednak zrezygnował z kandydowania o stanowiska, a samemu Dietlowi życzył powodzenia w zarządzaniu giełdą.

OBEJRZYJ WIDEO:
Co drugi Polak planuje w tym roku wyjechać na wakacje