Rada Nadzorcza Zakładów Cegielskiego w Poznaniu powołała nowego prezesa spółki. Został nim Wojciech Więcławek. Na początku lutego tego roku Rada Nadzorcza Poznańskich Zakładów Cegielskiego odwołała z funkcji prezesa Andrzeja Dubaja. Mimo że kadencja dotychczasowego wtedy szefa spółki jeszcze nie dobiegła końca, przedstawiciele rady zdecydowali się na ten krok, jako ostatnią deskę ratunku dla Cegielskiego. Zakłady wciąż walczą o przetrwanie. Od czasu zakończenia produkcji silników, wciąż nie mają własnego produktu.

- Prezes Dubaj nie zaprezentował na początku roku realnego planu sprzedaży. Nie podjął też żadnych kroków w pozyskaniu nowych zamówień. Nie mamy nowych wyrobów. W tej chwili pracy nie wystarczy dla wszystkich pracowników Zakładów. Dlatego zdecydowano się na zmianę prezesa - tłumaczy Zdzisław Stróżyk  szef Związku Zawodowego „Metalowcy”. 

Po kilku tygodniach, od ogłoszenia konkursu, Rada Nadzorcza Cegielskiego z kilkunastu kandydatów, zgłoszonych na to stanowisko, zdecydowała się wybrać Wojciecha Więcławka. To doświadczony menadżer, związany do tej pory z branżą budowlaną i energetyczną.  

- Wiążemy z nowym prezesem duże nadzieje - zdradza Eryk Szajbe, szef zakładowej „Solidarności”.  - Ma on dużo kontaktów bienzesowych, jest powiązany z branżą energetyczną i właśnie w tym zakresie liczymy, że uda się pozyskać nowe zamówienia. W tej chwili warsztat jest niezapełniony, ale mamy nadzieję, że sytuacja sie odwróci.

Związkowcy liczą, że po wyborze nowego prezesa pozyskają nie tylko nowe zamówienia, ale także staną się częścią holdingu stoczniowego, lub zbrojeniowego. - Chociaż to na razie tylko pogłoski, to takie rozwiązanie byłoby dla nas idealne - przyznaje Szajbe. 

Wojciech Więcławek oficjalnie stanowisko prezesa obejmie 17 marca. Związkowcy „Solidarności” i „Metalowcy” liczą, że jeszcze przed świętami Wielkanocnymi uda się im spotkać z nowym szefem.  

- Chcielibyśmy, żeby takie spotkanie odbyło się jak najszybciej. To ważne, by jak najszybciej poznać plany nowego prezesa - mówi szef zakładowej „Solidarności”.