Polacy szukają sposobów na płacenie niższej składki OC kierowcy. Ponad 20 proc. sięga po sprawdzoną metodę współrejestrowania pojazdu z osobą, która ma prawo do zniżek. Wszyscy kierowcy oczekują zmian w obowiązkowych ubezpieczeniach. Jednym z nowych rozwiązań zyskujących zwolenników jest uzależnienie wysokości składki obowiązkowego ubezpieczenia od liczby punktów karnych.

Zeszłoroczne podwyżki na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych mocno dały się we znaki kierowcom z całej Polski. Jak wskazują wyniki badania zrealizowanego na zlecenie CUK Ubezpieczenia, zdecydowana większość respondentów uważa, że ceny polis OC są za wysokie bez względu na zarobki. Zbyt drogie ubezpieczenia doskwierają najbardziej tym kierowcom, którzy nie posiadają zniżek na OC.

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych od miesięcy nie szczędzi zmartwień polskim kierowcom. Choć w 2017 roku podwyżki wyraźnie przyhamowały, to efekty stabilizacji będą odczuwalne prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Tymczasem kierowcy muszą szukać sposobów na radzenie sobie z wysokimi cenami.

– W badaniu „Polacy o ubezpieczeniach OC” skupialiśmy się na odczuciach respondentów w związku z cenami oraz na ich opiniach wobec różnych propozycji zmian na rynku. Zbadaliśmy między innymi, jak odnoszą się do pomysłu uzależnienia wysokości składki od liczby punktów karnych, czy włączenia nowoczesnych aplikacji mobilnych do procesu wyliczania zniżek. Z zebranych odpowiedzi wyraźnie wynika, że Polacy oczekują zmian. To stawia poważne wyzwanie przed całym rynkiem ubezpieczeniowym, który będzie musiał sprostać oczekiwaniom polskich kierowców – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

– To była druga edycja badania. Za pierwszym razem pytaliśmy respondentów o ich podejście do szeroko pojętych produktów ubezpieczeniowych. Tym razem skupiliśmy się na najpopularniejszym rodzaju polisy – obowiązkowym OC komunikacyjnym. To właśnie w tym sektorze ubezpieczeń zachodzą najbardziej dynamiczne zmiany cenowe, które wywołują niezadowolenie klientów. Z danych zebranych przez CUK Ubezpieczenia wynika, że w zeszłym roku średnie ceny polis OC wzrosły o 56 proc. Choć obecnie obserwujemy coraz mniejsze podwyżki, to dla większości kierowców podpisywanie umowy OC nadal wiąże się ze sporym rozczarowaniem. Co ciekawe, opinia, że ceny OC są zbyt wysokie dla każdego, dominuje nawet wśród posiadaczy maksymalnych zniżek na to ubezpieczenie – dodaje Maciej Kuczwalski.

Sposoby na radzenie sobie z wysokimi cenami ubezpieczeń są różne. Ponad 1/5 respondentów badania rejestruje swój samochód na siebie oraz drugiego kierowcę – bardziej doświadczonego i posiadającego wypracowane zniżki na OC. Grupą, którą w największym stopniu dotyka problem wysokich cen są młodzi kierowcy, którzy nie zdążyli jeszcze wypracować zniżek za bezszkodową jazdę. Spośród dopisujących do dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu drugiego właściciela najliczniejszą grupę stanowią osoby pomiędzy 25 a 35 rokiem życia.

Może Cię zainteresuje:

We wrześniu trzeci miesiąc z rzędu zarabialiśmy mniej niż miesiąc wcześniej. O ile?

Palenie e-papierosów będzie kosztować równie słono cy zwykłych. Średnio 480 zł rocznie od każdego palacza

Na rzekome złamanie, fikcyjną stłuczkę i wiele innych sposobów. Tak Polacy próbują wyłudzić ubezpieczenie