Jedna z największych innowacyjnych firm biotechnologicznych w Polsce i na świecie otwiera swoją filię w Poznaniu. Firma Selvita z Krakowa podpisała właśnie umowę najmu laboratoriów w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii.

Selvita, największa innowacyjna firma biotechnologiczna w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, wydzierżawiła laboratoria w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii. Poznański oddział Selvity na terenie Kampusu Morasko rozpocznie swoją działalność na przełomie sierpnia i wrześniatego roku, ale firma już teraz rozpocznie rekrutację pracowników. Na początku planuje zatrudnić tam ok. 50 osób – głównie chemików, absolwentów poznańskich uczelni, a w późniejszym okresie również biologów – i co najmniej podwoić tę liczbę do końca 2017 r. Jak zdradzają członkowie zarządu krakowskiej spółki Poznań wydawał się im najlepszym miejscem, by otworzyć tu kolejną filię firmy.


– Wielkopolska posiada fantastyczny potencjał naukowy. Mamy świadomość, że dla wielu zdolnych absolwentów tamtejszych uczelni, decyzja o przeprowadzce do Krakowa może być bardzo trudna, dlatego zdecydowaliśmy, że to my przyjdziemy do nich – mówi dr Mirosława Zydroń, Członek Zarządu Selvita S.A.

Firma planuje też podjąć współpracę z poznańskim środowiskiem akademickim i biurami karier wyższych uczelni.

– Fundament poznańskiego zespołu będą tworzyły osoby pochodzące z tego regionu, które od dłuższego czasu pracują w naszych laboratoriach w Krakowie. Jednocześnie rozpoczynamy w stolicy Wielkopolski intensywną rekrutację. Wybranych kandydatów zaprosimy na kilka miesięcy do Krakowa, aby mieli okazję wdrożyć się w naszą organizację zanim rozpoczną pracę w docelowym miejscu – dodaje M. Zydroń.

Na początku poznański obiekt będzie przede wszystkim realizował zlecenia usługowe, ale docelowo ma zostać „drugim sercem Selvity”, aktywnie uczestnicząc w prowadzonych projektach innowacyjnych. Zespół będzie realizował badania na zlecenie największych światowych koncernów farmaceutycznych i chemicznych. 

- Świadczymy usługi dla firm z całego świata, przede wszystkim z sektora medycznego i chemicznego. Wśród nich znajduje się siedem z dziesięciu największych koncernów farmaceutycznych - mówi Mirosława Zydroń.

Siedziba Selvity i główne laboratoria mieszczą się w Krakowie. Ich powierzchnia wynosi obecnie 2 700 m² i w samym tylko 2015 r. wzrosła o połowę. W minionym roku Selvita otworzyła też biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie – w regionach Bostonu i San Francisco w Stanach Zjednoczonych oraz w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

- Blisko 90 proc. przychodów Selvity pochodzi obecnie od klientów zagranicznych, przede wszystkim z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Oczekujemy, że dzięki bezpośrednim zaistnieniu na największych światowych rynkach liczba zleceń wzrośnie, a wraz z nią rosnąć będzie zatrudnienie w naszej firmie – tłumaczy Mirosława Zydroń.