Jako pierwsi w Polsce skorzystają z nich klienci Orange. Dzięki usłudze przygotowanej wspólnie z mBankiem i MasterCard Europe, już w listopadzie, będzie można kupować płacąc zbliżeniowo.

Orange Polska, jako pierwszy operator w Polsce i jeden z pierwszych na świecie już w marcu 2011 roku, uruchomił pilotażowo płatności zbliżeniowe w technologii NFC sim-centric. Skorzystało z niej blisko 2 tysiące klientów.

- Cieszę się, że jako pierwsi wprowadzamy mobilną usługę NFC na masową skalę - mówi Maciej Witucki, prezes Orange Polska. - Liczymy, że w przyszłym roku może z niej skorzystać nawet kilkaset tysięcy klientów.

Sieć ta jest światowym liderem w oferowaniu klientom mobilnych usług NFC i tworzeniu wspólnych standardów na tym rynku. Polska będzie trzecim krajem po Francji (2010) i Wielkiej Brytanii (2011), w którym oferta Orange wystartuje komercyjnie.

Realizacja tego wyzwania wymagała współpracy internetowego banku w Polsce oraz organizacji płatniczej, która jest liderem na rynku transakcji mobilnych.

Jego efektem jest karta mBank MasterCard Orange Cash. To połączenie karty SIM Orange i karty przedpłaconej mBanku, dzięki której można płacić zbliżeniowo telefonem komórkowym wyposażonym w moduł NFC (Near Field Communication). Płatności tego typu można dokonywać we wszystkich sklepach i punktach usługowych oznaczonych logo Master Card PayPass. Karta SIM Orange Cash umieszczona w telefonie pozwala na wygodne płacenie przez jego zbliżenie do terminala płatniczego PayPass, a także może być wykorzystywana do transakcji internetowych oraz płatności zdalnych MasterCard Mobile.

Z nowej usługi może skorzystać każdy klient Orange, który podpisując lub przedłużając swoją umowę na telefon komórkowy wybierze aparat telefoniczny z technologią NFC. Wraz z nim otrzyma bezpłatnie kartę SIM mBank MasterCard Orange Cash wraz z numerem rachunku, na który może przelać środki służące później do transakcji zbliżeniowych. Transakcje są wykonywane tylko w oparciu o środki dostępne na rachunku karty.

Karta bankowa umieszczona na SIM jest anonimowa. - Klient może jednak zdecydować się na bezpłatną rejestrację karty w mBanku - wyjaśnia Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. - 20 tysięcy klientów, którzy zarejestrują swoje karty jako pierwsi, otrzymają dodatkowe 15 złotych wprost na rachunek swojej karty. Ponadto, każda osoba posiadająca kartę mBank MasterCard Orange Cash, może otrzymywać przez trzy miesiące zwrot połowy kwoty zasileń swojej karty (maksymalnie 50 zł/mies.), jeśli otworzy bezpłatny rachunek eKonto i z niego będzie dokonywać przelewów zasilających rachunek karty. Dzięki temu, może zyskać nawet 150 złotych zwrotu.

Usługa będzie dostępna na zasadach komercyjnych od 1 listopada, jednak klienci Orange korzystający ze sklepu internetowego oraz telesprzedaży, będą mogli zamówić ją jeszcze w październiku.

Lista telefonów z technologią NFC: HTC One X, Nokia Lumia 610, Nokia 808 Pure View, Sony  Xperia S, Sony Xperia P, Sony Xperia T, Samsung Galaxy SIII, BlackBerry Bold 9900 smartphone, BlackBerry Bold 9790 smartphone.