SKLEPY ZAMKNIĘTE W NIEDZIELE: NIEDZIELE HANDLOWE 2018

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, prezydent złożył podpis i od 1 marca 2018 zakaz wszedł w życie. 11 marca przypadła pierwsza niedziela bez handlu od wprowadzenia nowych przepisów. Oprócz nielicznych wyjątków, czyli stacji benzynowych, punktów gastronomicznych i sklepów, gdzie za lada staną właściciel oraz sklepach zlokalizowanych przy dworocach i lotniskach, cała reszta była zamknięta.

SILESIA CITY CENTER BĘDZIE OTWARTA W NIEDZIELE BEZ HANDLU

NIEDZIELE HANDLOWE I WOLNE OD HANDLU MARZEC 2018 + KWIECIEŃ 2018 SPRAWDŹ WYKAZ

Prze nami kolejne niedziele, kiedy sklepy będą zamknięte, oraz niedziele handlowe. Te drugie wypadają dwa razy w miesiącu oraz dodatkowo sklepy otwarte będą także w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną niedzielę przed Wielkanocą.

Zobacz galerię

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ: TAK WPROWADZONO ZAKAZ
Od marca 2018 zakupy zrobimy dokładnie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Ale już od 2019 roku ograniczenia będą większe. W przyszłym roku sklepy będą czynne tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Całkowity zakaz handlu w niedzielę, poza określonymi w ustawie wyjątkami zostanie wprowadzony w 2020 roku.

Jak na ironię, zakaz handlu w niedziele został przegłosowany w Black Friday, czyli największe święto zakupów na świecie. 24 listopada sejm przyjął uchwałę wraz z senackimi poprawkami. Podkreślmy jeszcze raz. Od marca 2018 - dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia, od 2019 roku jedna niedziela handlowa - ostatnia w miesiącu, od 2020 roku, zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, poza wyjątkami określonymi w ustawie.

Od 2020 roku sklepy będą otwarte tylko w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, jedną niedzielę przed Wielkanocą, oraz w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

CZYTAJ KONIECZNIE
LIDL I BIEDRONKA MOGĄ OMINĄĆ ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE

W ustawie przewidziano jednak wyjątki. Najpierw sejm zaproponował listę punktów, w których handel w niedzielę będzie mógł być prowadzony. To m.in sklepy na dworcach kolejowych i portach lotniczych, a także m.in. w piekarniach, cukierniach i lodziarniach. Zakaz nie będzie także dotyczył np. giełd rolniczych. Dozwolony będzie też handel internetowy. Niezmieniona zostanie również zasada, że sklep będzie mógł być otwarty, jeśli za ladą stanie sam właściciel.

Zobacz galerię

Pojawiły się jednak obawy, że duże sklepy, które wypikają pieczywo na miejscu, wykorzystają lukę i tym samym w niedzielę będą otwarte m.in. Lidl cz Biedronka.

SKLEPY ZAMKNIĘTE I OTWARTE W NIEDZIELE 2018 NOWY WYKAZ

Galeria Jurajska, czyli największa galeria handlowa w Częstochowie zapowiada, że będzie czynna w niedziele objęte zakazem handlu, a w niedziele handlowe wydłuża godziny otwarcia. [SZCZEGÓŁY TUTAJ]

W Centrum Handlowym Forum w Gliwicach w niedziele objęte zakazem handlu można będzie skorzystać z usług niektórych punktów. Jakich? [SPRAWDŹ TUTAJ]

Sklepy Leroy Merlin w całej Polsce od 1 marca wydłużają godziny otwarcia. [CZYTAJ WIĘCEJ]

SKLEPY ZAMKNIĘTE W NIEDZIELE: WYKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH + KTÓRE SKLEPY BĘDĄ OTWARTE W NIEDZIELE? Kalendarz niedziel 2018

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ: SENAT WNIÓSŁ 10 POPRAWEK
W piątek ustawa o zakazie handlu w niedziele została przyjęta przez senat, i choć senatorowie wycofali się z pomysłu ograniczenia handlu na dworcach i lotniskach do sklepów o powierzchni przekraczającej 80 m kw. który był przez nich najpierw forsowany, to i tak wprowadzili poprawki, które doprecyzowują sejmowe pomysły.

I tak np. spod zakazu handlu w niedziele wyłączone zostaną punkty, w których przeważa działalność gastronomiczna. Ponadto, aby zapobiec sytuacji, w których duże sklepy wykorzystają swoje piekarnie do prowadzenia handlu w całym sklepie, do ustawy wprowadzono poprawkę, która definiuje, że piekarnie, cukiernie czy kwiaciarnie będą mogły być czynne, tylko, jeśli działalność piekarnicza czy kwiaciarska jest dominującą w danym sklepie.

NIEDZIELE HANDLOWE 2018: [WYKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH] Sklepy zamknięte w niedziele [DATA, LISTA NIEDZIEL] ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE

Przypomnijmy, że Solidarność postulowała wprowadzenie zakazu handlu we wszystkie niedziele. I ten wniosek zostanie uwzględniony, ale dopiero od 2020 roku. Handel w niedziele będzie bowiem ograniczany stopniowo. Już w 2019 roku tylko do jednej, ostatniej niedzieli miesiąca.

Według projektu ustawy po poprawkach w miesiącu handel będzie dozwolony w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Wcześniej zakładano, że będzie to druga i czwarta niedziela. Zmiany wejdą w życie 1 marca 2018.

Zakaz handlu zostanie również utrzymany w święta wolne od pracy.
Zobacz galerię

NIEDZIELE HANDLOWE: WYKAZ 2018. W TE NIEDZIELE ZROBISZ ZAKUPY

Niedziele handlowe: marzec 2018

 • 4 marca
 • 11 marca
 • 18 marca
 • 25 marca

(NIEDZIELE HANDLOWE ZOSTAŁY WYTŁUSZCZONE)

Niedziele handlowe w kwietniu, maju i czerwcu. Sprawdź na następnej stronie

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE: SKLEPY OTWARTE W NIEDZIELE KWIECIEŃ, MAJ, CZERWIEC

Niedziele handlowe: kwiecień 2018

 • 1 kwietnia
 • 8 kwietnia
 • 15 kwietnia
 • 22 kwietnia
 • 29 kwietnia

Niedziele handlowe: maj 2018

 • 6 maja
 • 13 maja
 • 20 maja
 • 27 maja

Niedziele handlowe: czerwiec 2018

 • 3 czerwca
 • 10 czerwca
 • 17 czerwca
 • 24 czerwca

(NIEDZIELE HANDLOWE ZOSTAŁY WYTŁUSZCZONE)

Niedziele handlowe w lipcu, sierpniu i wrześniu. Sprawdź na następnej stronie