Minister Edukacji odwiedziła poznańskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Wzięła udział w konferencji na temat szkolnictwa zawodowego.

Jak zapowiedziała Anna Zalewska, szkolnictwo zawodowe czekają w najbliższym czasie duże zmiany. Już od września dzisiejsze zawodówki zastąpią szkoły branżowe pierwszego stopnia (później dołączą do nich szkoły branżowe drugiego stopnia).

- To nowa oferta, bardzo oczekiwana przez pracodawców - mówiła minister edukacji. - Pracodawcy piszą razem z nami podstawy programowe. Chcemy, by stali się egzaminatorami i aby egzaminy odbywały się w miejscach pracy. Ogromne wyzwanie czeka też Centralną Komisją Egzaminacyjną. Forma egzaminów zawodowych musi ulec zmianie. One nie mają być tylko teoretyczne, muszą być praktyczne.

Minister edukacji zapewniła, że na zmiany w szkolnictwie zawodowym przeznaczone zostaną duże pieniądze. W subwencji oświatowej zabezpieczono na ten cel 7 mld zł. Do tego dochodzą 4 mld zł w Regionalnych Programach Operacyjnych.

- To ostatnia szansa, by zbudować szkolnictwo zawodowe, odpowiadające rzeczywistym potrzebom rynku pracy. Mamy na to najbliższe dwa lata - mówiła Anna Zalewska.

Minister edukacji, będąc w Poznaniu, wzięła udział w konferencji pt. „Doświadczenia w realizacji kształcenia zawodowego w powiązaniu z rynkiem pracy”, która odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Nauczyciele dyskutowali m.in. o relacjach z pracodawcami i roli doradztwa zawodowego.

– Konferencja, wpisuje się w szereg działań na rzecz promocji szkolnictwa zawodowego, które – wspólnie z naszymi partnerami – podejmujemy od kilku lat – tłumaczy wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski. Jak zauważa, te działania już przynoszą pierwsze pozytywne efekty. – Mamy zwiększony nabór do szkół zawodowych i techników – mówi wiceprezydent.

Przy okazji konferencji CKZiU podpisało umowy patronackie z 10 kolejnymi firmami. m.in. H. Cegielski - Poznań, Siemens, Polychem System czy Thermotronic.

– Wśród naszych partnerów są zarówno duże i średnie zakłady, jak i małe rodzinne przedsiębiorstwa – wyjaśnia Lucyna Białk-Cieślak, dyrektorka szkoły. – Uczniowie będą realizować w tych firmach praktyki i staże. Zostaną też objęci funduszem stypendialnym


Zobacz też: Minister Zalewska oglądała "Ucho prezesa"