24 sierpnia weszły w życie nowe przepisy. Mają być orężem w walce z afrykańskim pomorem świń.

Zmiany dotyczą ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. A dokładnie?

Wojewoda i powiatowy lekarz weterynarii mogą decydować o zakazie hodowli zwierząt z gatunków wrażliwych (świń). Dotyczy to nadzwyczajnych sytuacji - powodujących duże straty lub szybko postępujących epizootii (masowe zachorowania zwierząt na choroby zakaźne na danym terenie).

Sprawdź także: 3 przykazania dla hodowców świń w związku z ASF

Jeśli chodzi o myśliwych oraz dzierżawców i zarządy obwodów łowieckich, muszą oni przekazywać wieści o znacznej liczbie nagłych padnięć zwierząt. Kolejna rzecz, uniemożliwienie postronnym dostępu do zwłok zwierząt.

Powiatowy lekarz weterynarii uzyskał uprawnienie do nakazania gospodarzowi podjęcia działań w celu umożliwienia odstrzału sanitarnego dzików na danym obszarze. Albo, zakazania działań uniemożliwiających lub utrudniających wykonanie odstrzału.

Możliwy jest też odstrzał dzików na terenie polskich parków narodowych.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Przypomnijmy. Nie przeszedł pomysł noktowizorów i termowizorów przy odstrzale dzików. Z taką inicjatywą wyszedł Kukiz'15. Druga zaproponowana poprawka dotyczyła wypowiedzenia dzierżawy obwodu łowieckiego w przypadku, gdyby koło łowieckie nie wykona odstrzału dzików. Ona również nie znalazła poparcia.

Dziś (24 sierpnia) Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych, dwunastu przypadkach ASF u dzików (Podlaskie i Lubelskie). Łącznie odnotowano ich w Polsce do tej pory 453.

Źródła: www.sejm.gov.pl, www.wetgiv.gov.pl