Cały czas trwają rozmowy na temat podtopień, które wystąpiły we wsi Sepienko i na terenie powiatu kościańskiego. Radni z Kościana wystosowali apel o pomoc do ministra rolnictwa.

Przypomnijmy, iż woda wdarła się na pola i łąki, a także zalała drogę powiatową. Przez długi okres trasa była nieprzejezdna i trzeba było korzystać z objazdu. W zeszłym tygodniu na sesji Rady Gminy Kościan wystosowano dodatkową uchwałę w sprawie przyjęcia apelu radnych i wójta, dotyczącego podjęcia działań w zakresie regulacji Kanału Prut, Kanału Mosińskiego i Kanału Obry.

Apel został skierowany do ministra rolnictwa, wojewody województwa wielkopolskiego, marszałka województwa wielkopolskiego i służb odpowiedzialnych za właściwe utrzymywanie cieków wodnych i urządzeń melioracyjnych.

W piśmie podkreślono, że problem na tym terenie występuje od wielu lat, a ostatnia regulacja kanałów miała miejsce dokładnie w 1956 r., co świadczy o ogromnym zaniedbaniu. Ich skutkiem są liczne zalania, które wyrządziły spore straty rolnikom prowadzącym gospodarstwa rolne. Radni domagają się opracowania kompleksowej propozycji zmian, bowiem realizacja jest konieczna i powinna być wykonana jak najszybciej.

Tchnął nowe życie w wiekowe traktory. Ma nawet porsche - zobacz wideo:

źródło: gazetakrakowska.pl/x-news.pl.

Potrzebami, które są na ten moment najpilniejsze to pogłębienie kanałów oraz naprawa przerwanego wału. Niestety, trzy różne odcinki kanałów podlegają trzem różnym zarządom w Poznaniu, Nowym Tomyślu i Lesznie. - Według mnie nie ma dobrego przepływu informacji pomiędzy tymi instytucjami. Zarządzający mają klapki na oczach. Interesują ich tylko własne granice, a ta woda wciąż płynie dalej, nie zatrzymuje się na granicy - tłumaczy wójt gminy Kościan, Andrzej Przybyła.

Zadaniem numer dwa jest budowa zbiornika retencyjnego, o czym wspominano na spotkaniu z rolnikami w Łagiewnikach. - Przy tak intensywnych opadach jakie występowały tutaj, sam zbiornik problemu nie rozwiąże - stwierdził Przybyła i jednocześnie dodał, że to teren niezwykle wypłaszczony, a woda sprawia wrażenie jakby stała w miejscu.