Praca ma być łatwiejsza, lżejsza, prostsza i zabierać mniej czasu. Do tego wydajność ma rosnąć. Odpowiadając na te oczekiwania, a niekiedy wyprzedzając je, firmy tworzą nowe rozwiązania dla rynku rolnego.

 

W Polsce (z przerwami na opady deszczu) trwają żniwa, więc zacznijmy nasz przegląd od mobilnych technologii, które mogą przydać się podczas zbiorów. W obsłudze gospodarstw coraz częściej pomagają aplikacje mobilne, drony czy wirtualne systemy zarządzania gospodarstwem. Wśród aplikacji znajdziemy te precyzyjne pogodowe, które pomogą zaplanować prace (np. Agrometeo czy NH Weather). Śledzą m.in. szybkość parowania czy kierunek wiatru. 

 

W rolnictwie precyzyjnym szczególną rolę odgrywa technologia GPS. Pozwala monitorować i zbierać dane na temat pól czy kondycji roślin, a potem je analizować. Dzięki nim zaplanujmy siew, dawkowanie nawozów czy środków ochrony roślin. Do kompleksowego zarządzania gospodarstwem, posłużą systemy takie jak VitalFields., Agridata czy Farmster. W czym mogą być przydatne dla rolnika?  Pozwolą śledzić zużycie nawozów, prowadzenie karty pola, ewidencji maszyn, planowanie zabiegów, a nawet kontrolowanie pracowników.

__________________________________________________________

Michał Dudek, właściciel gospodarstwa rolnego „Świniosfera” w Andrzejowie.

______________________

Z produkcji roślinnej przejdźmy do zwierzęcej. Pojawił się nowy system dokarmiania prosiąt - kubkowy. Ma zapewniać wyższą wagę odsadzeniową oraz większy współczynnik przeżywalności prosiąt. To system karmienia oparty na zainstalowanym w kojcu porodowym kubku z mlekiem. Producenci zapewniają, że można go stosować od 2. dnia po porodzie. - System automatycznego dokarmiania prosiąt składa się ze zbiornika, który napełnia się preparatem mlekozastępczym, instalacji prowadzącej ze zbiornikach do kubków (misek), znajdujących się w kojcach porodowych. Kubki posiadają smoczki, z których podczas ssania przez prosię wydostaje się preparat. System sprawia, że prosięta pobierają więcej preparatu mlekozastępczego, w związku z czym szybciej przyrastają – mówi Marcin Forkajm, kierownik produkt ds. trzody chlewnej De Heus. 

 

- Prosię wymaga stałego dostępu do pokarmu. Dziennie spożywa około 750 - 1000 ml mleka, z czego 60 % wypija nocą. Przy dużych miotach ważny jest termin jego podania po porodzie – maksymalnie do 12 godzin. System kubkowy umożliwia przygotowanie go na czas. To prawdziwa pomoc w procesie odsadzenia – dzięki niemu zwierzęta mają nieograniczony dostęp do mleka – uzupełnia Maciej Bendlewski, kierownik produktu ds. trzody chlewnej De Heus. 

Wracamy do produkcji roślinnej. Nowością na naszym rynku są japońskie lampy LED marki Toshiba przeznaczone do uprawy roślin. Producent zapowiada, że energooszczędne systemy świetlne Grow Light to alternatywa dla konwencjonalnych lamp sodowych, która pozwala zwiększyć wydajność produkcji roślinnej i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. - Z roku na rok zapotrzebowanie branży agro na takie rozwiązania rośnie. Z oświetlenia wspierającego uprawy z powodzeniem korzystają już rolnicy w Stanach Zjednoczonych, Japonii i wielu krajach europejskich. Co ciekawe, rozwiązanie to sprawdza się niezwykle dobrze na rynkach, gdzie uprawa jest szczególnie trudna. Ci, którzy stawiają na rozwój, doceniają niezawodność i wysoką trwałość japońskich lamp - mówi Grzegorz Kurzydłowski, CEO CO-Unity, wyłącznego przedstawiciela producenta oświetlenia marki Toshiba.

 

- Światło emitowane przez Grow Light jest w stanie utrzymać uprawy samodzielnie, także w nocy, przez cały rok. Jakiś czas temu Toshiba uruchomiła farmę, w której na potrzeby branży medycznej uprawiano różne odmiany sałaty bez udziału światła słonecznego i gleby. Pomimo bardzo wymagających warunków, udało się wyprodukować 3 mln ton sałaty rocznie – opowiada Grzegorz Kurzydłowski.

Myjki ciśnieniowe - dobrze znane, prawda? Ich długie używanie przy trudnych zabrudzeniach bywa uciążliwe. Firma Kärcher dokonała przeglądu urządzeń wysokociśnieniowych z własnej oferty. Po analizach wyciągnięto wnioski i zastosowano zmiany, które mają sprawić, że użytkowanie będzie wygodniejsze, wydajniejsze i jeszcze bezpieczniejsze. Specjalista dr Marius Pfaller, wyjaśnia: “Długa praca w jednej pozycji, bez ruchu, za to wymagająca użycia dużej siły, stanowi najczęstszy powód nadwyrężania mięśni. Jednak ergonomiczne rozwiązania zastosowane w nowych pistoletach w znaczący sposób ułatwiają długą pracę z wysokim ciśnieniem, bez nadmiernego wysiłku”.

 

Pistolet - to właśnie w nim wprowadzono najisttniejzą zmianę – spust został przeniesiony z przodu na tył uchwytu. "Do tej pory spust należało naciskać palcami, co szybko powodowało zmęczenie. Jednak teraz posłużymy się w tym celu nasadą dłoni", wyjaśnia firma. To nie jedyna nowinka w myjce. Przyłącze węża wysokociśnieniowego zostało przesunięte na jego przednią część, przed spustem. Ustawienie węża pomiędzy uchwytami zapewnia lepszą kontrolę nad lancą. Z kolei metalowy zawór został zastąpiony bardziej wytrzymałym, ceramicznym.

 

Chcesz podzielić się z innymi zauważoną nowością na rynku rolnym? Napisz o niej do nas: redakcja@strefaAGRO.pl

 

Źródła: materiały prasowe