Weekend i przyszły tydzień na Międzynarodowych Targach Poznańskich zapowiada się po prostu pysznie. 23 września startują w pawilonie numer 3 targi Smaki Regionów, a kilka dni później, 25 września Polagra Food. Wydarzenie to potrwa do 28 września.

Targi Smaki Regionów (od 23 do 26 września) to spotkanie fanów naturalnej, zdrowej, ekologicznej i certyfikowanej żywności, pochodzącej od lokalnych producentów. W Poznaniu swoją ofertą zaprezentują twórcy z 16 polskich województw i 4 zagranicznych regionów – Niemiec, Rumunii, Turcji, Mołdawii. Łącznie będzie blisko 200 wystawców. Będą też degustacje i pokazy w wykonaniu mistrzów tradycyjnej kuchni regionalnej. Na targi Smaki Regionów wstęp jest bezpłatny.

– W specjalnie przygotowanej strefie edukacyjnej w ramach programu „Polskie smaki” dzieci wraz z rodzicami przekonają się dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Będzie to jednak jedna z wielu propozycji spędzenia na targach Smaki Regionu wolnego czasu – przekonuje Przemysław Trawa, prezes MTP.

Zobacz też: Wystawa zwierząt hodowlanych na MTP

Minipiekarenka na nowo zagości na MTP. Pod okiem Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP młodzi piekarze odkryją sposoby wypieku tradycyjnymi metodami, a także dowiedzą się jakie zboża wchodzą w skład naturalnego pieczywa.
Wśród wystawców będzie również stoisko Organizacji Producentów Ryb Jesiotrowatych, gdzie w sobotę i niedzielę spróbujemy między innymi zupy z jesiotra, czyli jesiotrowanki oraz innych dań rybnych.

Dodatkowo Targom Smaków Regionów towarzyszyć będzie Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.