Jakie nowości w tym roku kryją się na targach ogrodniczych? Sobota to ostatnia szansa na Gardenię. W weekend pogoda ma dopisać. Prognozy wskazują, że temperatura powinna wzrosnąć powyżej 10 stopni Celcjusza. Dla niektórych to idealna okazja, by rozpocząć sezon w ogrodzie. Jednak ci, którzy poszukują inspiracji do wiosennych porządków znajdą je jeszcze w sobotę na Międzynarodowych Targach Poznańskich. To właśnie tam trwa jedenasta edycja Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia.

A co w trawie piszczy? Drewno, kamień i roślinność ozdobna. To powinno królować w każdym ogrodzie tego roku. W modzie także ogrody wertykalne. Jak stworzyć zielone ściany w domowych warunkach? Za  pomocą specjalnych doniczek i systemu ich mocowania, a także aluminiowych ścian mobilnych - zdradzają stoiska wystawców.

Jednak w modzie przede wszystkim naturalne i ekologiczne ozdoby ogrodowe. Drewniane domki dla dzieci, leżaki, a także mała architektura. Producenci proponują też, by ścianki ogrodowe zastępować naturalnymi żywopłotami, które jednocześnie są naturalnym nośnikiem cienia. - Na takie zielone ogrody można trafić także w przestrzeni miejskiej. Bluszcz idealnie chroni przed hałasem, dodatkowo pięknie się prezentuje i jest całoroczny - zachwalają sprzedawcy na targach.

Na stoiskach oprócz motywów, które od lat powtarzają się w ogrodnictwie i nie wychodzą z mody, także trochę nowości. Znane wszystkim kostki brukowe, powoli wypiera dębowa kostka brukowa.

- Brakowało na naszym rynku takiego produktu, wykonanego z naturalnych surowców, który można stosować jako nawierzchnię ścieżek ogrodniczych - tłumaczy Michał lekki właściciel firmy WoDrew z Wielunia, jedynego w Polsce producenta nawierzchni tego typu. - Kostkę z dębu produkujemy od 2010 roku. W Polsce coraz więcej firm jest nią zainteresowana. Jest ona impregnowana ciśnieniowo dzięki czemu jest w stanie przetrwać kilkadziesiąt lat w warunkach zewnętrznych - dodaje. Koszt takiej kostki to 200 zł za metr kw.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TARGÓW GARDENIA 2017

Pośród targowych ekspozycji można spotkać się nawet z ogrodami w stylu... barkowym. Jednak tegoroczna Gardenia pokazuje, że z sukcesem można łączyć tradycję z nowoczesnością. Największe oblężenie jest więc na stoiskach znajdujących się w strefie robotów koszących. Tam można przyjrzeć się innowacyjnym modelom, porównać je pod względem funkcjonalności.  Ich ceny rozpoczynają się od 4 tysięcy złotych. Wszystko w zależności od mocy , średniego czasu koszenia i maksymalnej powierzchni trawnika.

Czego nie może zabraknąć w nowoczesnym ogrodzie? Basenu. Ich bogata oferta również dostępna na MTP. Są nawet dmuchane jacuzzi ogrodowe.

STREFA AGRO NA FACEBOOKU. POLUB NAS!