W Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. - Praca rolnika to także obrona Rzeczpospolitej przez zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego; nigdy w historii polski rolnik nie odmawiał trudu i poświęcenia dla ojczyzny - mówił prezydent Andrzej Duda.

Było nabożeństwo dziękczynne, poświecenie wieńców, korowód i ceremoniał. Wystąpił Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, nie zabrakło przemówienia Prezydenta RP. Starostami byli Agnieszka Węglewska z województwa łódzkiego oraz Dawid Jezierski z województwa małopolskiego.

- To, co robi rolnik to także obrona Rzeczpospolitej. Nie tylko wtedy, kiedy trzeba chwycić za broń, ale to obrona Rzeczpospolitej na co dzień, bo to zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego polskiemu społeczeństwu - podkreślał Andrzej Duda.

- To także dzisiaj już zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w wielu innych krajach na świecie, gdzie eksportujemy polską żywność, gdzie cieszy się ona wielkim uznaniem. Jestem za to polskim rolnikom ogromnie wdzięczny - dodał prezydent.

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy wygrał ten przygotowany przez rolników z województwa lubuskiego.

Andrzej Duda: - Mówi się o tym w ostatnim czasie bardzo często, że trzeba bardzo poważnie rozważyć stworzenie w naszym kraju czegoś, co nazywa się funduszem klęskowym.

Źródło: prezydent.pl, Twitter