Zniszczone ok. 3 tys. ha ziemi i ok. 300 budynków gospodarczych – to bilans strat w rolnictwie w powiecie gnieźnieńskim po nawałnicy, która przeszła przez region 11 sierpnia. Najbardziej ucierpiały uprawy kukurydzy, buraków, warzyw gruntowych i zbóż.

Nawałnica, która przeszła przez powiat gnieźnieński 11 sierpnia, spowodowała wiele strat. Jedną z grup, które najbardziej ucierpiały, są rolnicy.

Jak informuje Janusz Winiarski z Biura Do Spraw Rolnictwa w Gnieźnie, najbardziej ucierpiały gminy Mieleszyn i Czerniejewo. Straty w rolnictwie w nich były tak dotkliwe, że odwołane zostały tegoroczne obchody dożynkowe.

W gminie Niechanowo szacunkowe obliczenia strat wskazują na około 700-750 ha upraw, w tym ok. 450- 500 ha kukurydzy, 10 ha lasów prywatnych, 2 ha sadów. Strat w hodowli zwierząt nie odnotowano, za wyjątkiem zniszczonych budynków.

Tadeusz Rochowiak z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolnego w Czerniejewie poinformował, że do 30 sierpnia odnotowano straty na ponad 600 ha, w tym ok. 400 ha gruntów ornych, ok. 200 ha łąk, 35 ha lasów prywatnych. Całkowitemu zniszczeniu uległ 1 sad o powierzchni 1,5 ha. Jeżeli natomiast chodzi plony, to szacuje się ok. 60 proc. strat w burakach, 30 proc. w zbożu, do nawet 80 proc. w kukurydzy. Podobnie jak w poprzedniej gminie nie odnotowano strat w zwierzętach za wyjątkiem uszkodzeń budynków gospodarczych. Tych z kolei było 60, w tym 10 obór, 10 chlewni i pozostałe.

Straty w gminie Mieleszyn kształtują się na ponad 500 ha, są w tym szkody na łąkach - 5 ha, zalegające na polach zastoiska wodne wykluczające grunty z upraw - 15 ha, uszkodzenia na terenach lasów będących w posiadaniu rolników oraz pozostałych prywatnych - 89 ha, straty w uprawach rolnych - 360 ha. W wyniku nawałnicy, jaka przeszła przez gminę, uszkodzeniu uległy 43 budynki gospodarcze, w tym 1 obora, 15 chlewni., 11 stodół, 8 garaży (wiaty magazynowe) oraz 8 innych budynków.