Wraz z sezonem na grzyby wraca temat zatruć. Eksperci alarmują, że coraz częstsze są przypadki... celowego otrucia się grzybami halucynogennymi.

Gdy zjesz grzyba trującego, może ciebie zmasakrować, a wystarczy zjeść jednego, by poważnie zachorować - to fragment opublikowanego w kanale YouTube przekazu szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego Marka Posobkiewicza, który za pomocą rapu ostrzega grzybiarzy. To kolejna akcja prezesa, bardzo ważna i trafiająca do ucha odbiorcy - rapował już w sprawie szczepień.

Celowe zatrucia grzybami

Zatrucie grzybami nadal stanowi istotną część wszystkich zatruć pokarmowych w Polsce, choć liczba śmiertelnych przypadków jest na szczęście niewielka. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że - niestety - wzrasta liczba zatruć rozmyślnych, których celem jest wprowadzenie się w stan odurzenia.

Grzyby mają niewielkie wartości odżywcze, ale ze względu na walory smakowe cieszą się popularnością w naszej kuchni. Niestety, część z nich jest niejadalna i trująca. Zawarte w nich toksyny mogą działać tylko miejscowo na przewód pokarmowy, ale niektóre nieodwracalnie uszkadzają wątrobę i nerki lub działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy.

Szef GIS, Marek Posobkiewicz, alarmuje, że trujące grzyby w ciągu doby mogą zniszczyć wątrobę! Czasu na reakcję, leczenie jest więc niewiele.

  • Jaki grzyb jest winny największej liczbie zatruć w Polsce?
  • Gdzie się upewnić, czy zebrane przez nas grzyby nie są trujące?
  • Jak rozpoznać objawy zatrucia grzybami?

O tym przeczytasz za darmo w naszym Serwisie PLUS. Zobacz: Młodzi trują się grzybami... specjalnie

ZOBACZ TEŻ: Grzyby jadalne: Jak wyglądają i gdzie ich szukać? [ZDJĘCIA]

Grzyby jadalne: Jak wyglądają?

Źródło: gloswielkopolski.pl