W miniony piątek posłowie głosowali nad ustanowieniem 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Stosowny projekt ustawy w sprawie wyznaczenia nowego święta państwowego złożyło Polskie Stronnictwo Ludowe.

421 posłów obecnych na sali poparło go jednogłośnie. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy.

- Cieszę się, że posłowie jednogłośnie podnieśli rękę i zagłosowali za ustanowieniem tego święta. Jest to uhonorowanie wszystkich mieszkańców polskiej wsi – mówi były wicewojewoda łódzki, a obecnie poseł Paweł Bejda, który podkreśla, że święto ma stanowić hołd dla odwagi ludności wiejskiej i stanowić upamiętnienie ofiar ponoszonych przez nią podczas konfliktów zbrojnych w czasach II wojny światowej.

Dodajmy, że PSL przygotowało już kolejne projekty ustaw, które zostaną poddane pod głosowanie. Pierwszy mówi o tym, aby nie zmieniać czasu letniego na zimowy, bo powoduje to niepotrzebny chaos. Dzięki temu dłużej byłoby też widno. Posłowie PSL chcą też by emerytury nie były opodatkowane. Niemal pewne jest, że poparcie Senatu i prezydenta RP Andrzeja Dudy zyska projekt mówiący o ustanowieniu 12 lipca świętem państwowym.