Hodowcy trzody chlewnej w województwach podlaskim, mazowieckim i lubelskim mają czas do 14 sierpnia na dostosowanie swoich gospodarstw do zaostrzonego programu bioasekuracji. Ministerstwo rolnictwa wskazuje też drugą możliwość. Rolnicy mogą złożyć do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie, że gospodarstwo w którym przebywają świnie nie spełni wymagań bioasekuracji.

Co daje hodowcy złożenie takiego oświadczenia o niespełnieniu wymogów Programu? Wówczas mogą skorzystać z programu rekompensat z tytułu zaprzestania dalszej produkcji. "W takim przypadku, świnie z gospodarstwa muszą zostać poddane ubojowi lub zabiciu po przeprowadzeniu kontroli powiatowego lekarza weterynarii. Temu rolnikowi, który zrezygnuje z utrzymywania świń przysługuje odszkodowanie za zabite zwierzęta oraz rekompensata za nieprzerwane nieutrzymywanie świń", wyjaśnia resort.

 


Do 15 września br. należy złożyć wniosek do kierownika biura powiatowego ARiMR, aby otrzymać rekompensatę. 

 

Zmieniony „Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018 wszedł w życie 15 lipca tego roku.  Wśród wymagań dotyczących bioasekuracji jest m.in. zabezpieczenie gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie w systemie otwartym, podwójnym ogrodzeniem, o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem; wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni; przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku); prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa, oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie; zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych.

 

Hodowca powinien zapewnić, aby osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego. Wszystkie zasady i miejsca, których dotyczą, są wypunktowane na stronie ministerstwa: Zaostrzony Program bioasekuracji