Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego podaje najnowsze ceny ziemi rolnej. Ile trzeba zapłacić średnio za hektar ziemi w poszczególnych województwach naszego kraju?

W Polsce średnia cena ziemi rolnej to według najnowszych danych GUS 40 236 zł za hektar. W dwóch województwach cena w porównaniu z tą z połowy ubiegłego roku spadła, w całej pozostałej 14-tce wzrosła. Najdrożej nie jest już w województwie kujawsko-pomorskim, które wyprzedziła nieznacznie Wielkopolska - 54 661 zł/ha. Na Kujawach i Pomorzu trzeba zapłacić ok. 53 940 zł/ha w ostatnim kwartale 2016 roku, a jeszcze w połowie roku było to aż 55,5 tys. zł. Spadek między IV a II kwartałem dotyczy również województwa opolskiego, gdzie za grunty rolne płacono w ostatnich miesiącach 47 067 zł, w II kw. 47 681 zł.

 

Najmniej na zakup ziemi wyda rolnik na Podkarpaciu - 24 tys. zł, w Świetokrzyskiem prawie 27 tys., w Zachodniopomorskiem niecałe 29 tys. zł. 


Zobacz też: Ile hektarów ziemi ANR sprzedała i wydzierżawiła w 2016 roku? [infografika]

 

Sprzedaż państwowych gruntów po wejściu w życie nowej ustawy pod koniec kwietnia 2016 roku niemal zamarła. - Ceny gruntów w obrocie prywatnym są teraz bardzo zróżnicowane - uważa Krzysztof Wilgosiewicz, rolnik z miejscowości Wielowiczek (pow. sępoleński). - Ostatnio zetknąłem się z ofertą, gdzie cena wywoławcza za grunty średniej klasy wynosiła 68 tys. zł za hektar. Nie wiem za ile ta ziemia została sprzedana, ale życzę powodzenia kupującym. Taka inwestycja będzie się w  rolnictwie spłacać przez wiele - dodaje. Więcej o ziemi przeczytasz tu: Dzierżawa na wiele lat to podstawa. Sprzedaż państwowej ziemi to rzadkość

Źródło: MRiRW