Na zakup nowego ciągnika rolniczego w 2018 roku zdecydowanych jest 3% gospodarzy. Prawie połowa planuje zakup o mocy w przedziale od 76 do 130 KM. Agencja Martin&Jacob zapytała rolników w grudniu o plany zakupowe ciągników rolniczych.

Grudniowe badanie „Plany zakupowe ciągników rolniczych w 2018 roku” miało na celu określenie pojemności i chłonności rynku oraz czynników branych pod uwagę przy decyzji o zakupie fabrycznie nowego ciągnika rolniczego, wyjaśnia Marcin&Jacob. Według deklaracji rolników 30% planowanych na ten rok zakupów ma być opłacona gotówką.

Gospodarze biorący udział w ankiecie najczęściej podejmują decyzje kierując się opinią innych rolników. Chętnie szukają informacji także w internecie. Biorą pod uwagę udział w targach, testy maszyn czy pokazy polowe i prasę branżową.

- Z deklaracji ankietowanych wynika, że w 2018 roku fabrycznie nowy ciągnik pojawi się w gospodarstwach 3% rolników. Kolejnych blisko 4% respondentów poważnie rozważa zakup. Jako że powyższe dane są tylko słownymi deklaracjami, sądzić można, że w rzeczywistości w bieżącym roku fabrycznie nowy ciągnik nabędzie nie więcej niż 5% gospodarzy – mówi dr Paweł Trojanowski, pełnomocnik zarządu ds. badań (Martin & Jacob).

Zobacz też: Modernizacja gospodarstw rolnych - nabór 2018 w obszarze D, m.in. na maszyny - kiedy złożyć wniosek? [termin, zasady]

Czego jeszcze można dowiedzieć się z wyników badania? Jego uczestnicy wskazali najlepszy czas na zakupy traktorów - to styczeń. "Decyzje podejmuje wówczas 37% ankietowanych. Do kwietnia włącznie plany zakupowe będzie miało już 74% respondentów". Zakupy realizują również w pierwszych miesiącach roku.

  • Ponad połowa ankietowanych (58%) wskazuje na pierwszy kwartał jako najlepszy okres na zawarcie umowy zakupu ciągnika.
  • Dla 29% badanych najodpowiedniejszym miesiącem do tego jest styczeń.
  • W kolejnych miesiącach deklarowane zakupy systematycznie spadają, by ponownie ożywić się w grudniu, do poziomu 8%.
  • Najmniej chętnie ankietowani zawierają umowy zakupu w okresie od lipca do listopada włącznie.

Badanie przeprowadzono na zlecenie firmy Kubota.
Źródło: informacja prasowa