Hektar gruntów rolnych w kraju w drugim kwartale 2017 r. kosztował według średniej ze wszystkich województw 41 622 zł. To o ponad 1,2 tys. więcej od kwoty z początku tego roku. Najdrożej nadal jest w województwie wielkopolskim, najniższe ceny obowiązują w woj. podkarpackim.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowała dane dotyczące średnich cen gruntów rolnych. Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku średnia cena hektara gruntów rolnych w naszym kraju wynosiła 40 403 zł, w kolejnym kwartale to już 41 622 zł. Przypomnijmy, że w 2016 r. w II kwartale ta uśredniona wartość kształtowała się na poziomie 39 429 zł.

Jak już wspomnieliśmy, najwyższe ceny obowiązują w Wielkopolsce, gdzie przeciętna kwota transakcji to 56 201 zł za ha. Kolejne jest Kujawsko-Pomorskie z ceną 55 524 zł/ha. Za dobre ziemie (klasy I, II, IIIa) w woj. Wielkopolskim płaci się średnio ponad 71 tys zł.

- Ekonomia nie lubi polityki i politycy mówią, że spadną ceny, a ekonomia zupełnie inaczej na ten temat patrzy - wyjaśnia Leszek Dereziński (Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych) ciągle rosnącą średnią cenę za hektar gruntów rolnych w Polsce. Ograniczenia w obrocie gruntami, które weszły w życie pod koniec kwietnia 2015 roku nie zatrzymały rosnącej tendencji. - Mniejsza podaż to wyższe ceny, to logiczne, chociaż są rejony gdzie jest inaczej. Kujawsko-Pomorskie jest o tyle nietypowe, że jest mało gruntów, a dużo chętnych, którzy chcieliby kupić.

Przeczytaj też: Ile gospodarstw w Polsce ma ponad 500 ha? Najnowsze dane o rolnictwie

Drożej w porównaniu z poprzednim kwartałem jest w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, minimalnie też w małopolskim i opolskim.