Sierpień 2017 zamknął się liczbą 530 rejestracji nowych przyczep rolniczych, wynika z danych agencji Martin & Jacob monitorującej rynek rolniczy. To więcej niż przed rokiem o tej porze - wówczas było 280 przyczep, jednak mniej niż przed miesiącem - o 35%.

- Mniejsza ilość rejestracji w tym okresie jest normalnym trendem na rynku przyczep, zestawiając rokroczną sprzedaż możemy raczej mówić o utrzymaniu wysokiego poziomu sprzedaży, niż o spadku - komentuje Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob. - Wielu producentów może mówić o ponad stuprocentowym wzroście w porównaniu do 2016 roku. Dotyczy to również największych graczy na rynku – zaznacza Chrobot.

Liderem wśród marek niezmiennie jest Pronar. Na te przyczepy decydowano się najczęściej, w sierpniu tego roku 227 razy. "Taki wynik oznacza sprzedaż niższą niż przed miesiącem o 31%. Zestawiając jednak ilość rejestracji z ubiegłym rokiem, jest ona wyższa o 125%", wskazuje agencja. Drugi na podium Metal-Fach zarejestrował 74 przyczepy – 40% mniej niż przed miesiącem jednak 28% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Podium producentów zamyka Metaltech, w sierpniu tego roku zarejestrowano 47 przyczep producenta – 53% mniej niż przed miesiącem, jednocześnie producent odnotował o 161% większą ilość rejestracji niż przed rokiem.

Najpopularniejszą ładownością w sierpniu był przedział 10-13 ton - 198 nabywców. Drugim najpopularniejszym segmentem ładowności był przedział 13-17t, zarejestrowano dokładnie 100 pojazdów znajdujących się w tym przedziale. Popularnością cieszyły się również przyczepy o ładowności między 8 a 9 ton, 54 pojazdy zarejestrowane w sierpniu tego roku należało do omawianego przedziału.
Sprzedaż w regionach wyrównana

W których województwach zarejestrowano najwięcej przyczep:

  • wielkopolskim - 67 sztuk,
  • podlaskim - 60 przyczep
  • mazowieckie oraz łódzkie - po 49 rejestracji.