Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strachy na Lachy – czyli boginki, strzygi, utopce i zmory. Znasz wierzenia i zabobony naszych pradziadów? (QUIZ)

Wojciech Wybranowski
Wojciech Wybranowski
Wodniki, boginki, południce, wąpierze, krasnoludki, diabliki, strzygi, świcki, jędze, utopce i zmory… Czy wiecie czym różniła się Boginka od Rusałki, gdzie grasowała Południca i kim był prastary wielkopolski demon Ćmok?
Wodniki, boginki, południce, wąpierze, krasnoludki, diabliki, strzygi, świcki, jędze, utopce i zmory… Czy wiecie czym różniła się Boginka od Rusałki, gdzie grasowała Południca i kim był prastary wielkopolski demon Ćmok? 123rf.pl
Koleżance w korpo skwaśniała ulubiona sojowa latte? Spokojnie, to niekoniecznie musi być wina produktu. Wiele wskazuje, że przynajmniej w niektórych regionach Polski odpowiedzialne za ten niecny czyn mogą być obrażone, rozżalone, cokolwiek zapomniane skrzaty domowe zwane też ubożętami.

Jedno jest pewne. Zrzucanie przed szefem czy wykładowcą winy za źle wykonane zadanie na chobołdy, usprawiedliwianie się przed żoną z nieco chwiejnego, późnego powrotu do domu argumentem: „bełty zwiodły mnie na manowce” - nie podziała, choć jeszcze kilka wieków temu takie usprawiedliwienie mogłoby zostać przyjęte.

Wodniki, boginki, południce, wąpierze, krasnoludki, diabliki, strzygi, świcki, jędze, utopce i zmory… Czy wiecie czym różniła się Boginka od Rusałki, gdzie grasowała Południca i kim był prastary wielkopolski demon Ćmok? Sprawdźcie się w naszym quizie o wierzeniach i zabobonach naszych prapradziadów i praprababć.

Bibliografia:
Leonard Pełka: „Polska demonologia ludowa”
Paweł Zych, Witold Vargas „ Bestiariusz Słowiański”
Bohdan Baranowski „ Procesy czarownic w Polsce”.

Zobacz też: Nawiedzone miejsca w Polsce. Ich historie mrożą krew w żyłach... Lepiej nie idźcie tam po zmroku

Ludzie często boją się nieznanego. Strach przed czymś, czego jeszcze nie doświadczyliśmy zdaje się być silniejszy od nas. Zastanawialiście się jednak, dlaczego tak naprawdę się boimy? Teorii jest wiele. Nie zmienia to jednak faktu, że na postrzeganie strachu wpływają rozmaite opowieści, legendy. Weźmy na przykład najbardziej nawiedzone miejsca w Polsce. Dlaczego tak się o nich mówi? Bo na ich temat powstały rozmaite legendy. Ciekawość i strach, pobudzają jednocześnie wyobraźnię. Bo co, jeśli w miejscach, które wymieniamy w naszym materiale, naprawdę straszy? Jeśli naprawdę dzieją się tam rzeczy, które trudno wyjaśnić? Wielu uważa, że tak właśnie jest. Jeśli lubisz mocne wrażenia i chcesz poczuć, jak włos jeży ci się na głowie, to musisz pojechać w te miejsca. Oto  najbardziej nawiedzone miejsca. CZYTAJ DALEJ >>>Zobacz również: Dlaczego lubimy się bać?Źródło: Dzień Dobry TVN

TOP 10 nawiedzonych miejsc w Polsce. Tu po zmroku słychać wy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski