Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek w Poznaniu: Wandal okradł Marsa z fontanny - zabrał mu pikę i metalową płytę zabezpieczającą

Grzegorz Okoński
Stary Rynek w Poznaniu: Wandal okradł Marsa ze staromiejskiej fontanny - zabrał mu pikę i metalową płytę zabezpieczającą
Stary Rynek w Poznaniu: Wandal okradł Marsa ze staromiejskiej fontanny - zabrał mu pikę i metalową płytę zabezpieczającą Waldemar Wylegalski
Wandal na Starym Rynku w Poznaniu – ktoś uszkodził fontannę Marsa. Niewykluczone, że uczynił to ten sam złodziej, który wcześniej ukradł mosiężną tabliczkę z sąsiedniej fontanny Neptuna.

- Postać Marsa trzymała długą pikę – opowiada Tomasz Dworek, radny Rady Osiedla Stare Miasto. - Wandal i złodziej w jednej osobie złamał i zabrał grot oraz część piki, a ponadto dostał się do czaszy fontanny i zabrał metalową blachę, która zabezpieczała jej instalację oświetleniową.

- Z trudem, ale jestem w stanie zrozumieć, że komuś udało się wspiąć na pomnik i urwać fragment rzeźby: to możliwe do wykonania w dość krótkim czasie, ale odkręcenie metalowej tabliczki wymaga jednak sporo czasu – mówi Tomasz Dworek. - Dziwię się, że umknęło to miejskim służbom.

Radny podkreśla, że nie wrzuca tu kamyczka do ogródka Estrady Poznańskiej, która zarządza płytą Starego Rynku i jego zdaniem działa rzetelnie, ale raczej wskazuje na dziury w monitoringu. Jak mówi Tomasz Dworek, sukces złodzieja wystawia też złe świadectwo poznaniakom, bo nikt najwyraźniej nie zauważył okradającego studnię złodzieja i nie spłoszył go, bądź zawiadomił policji.

- Mam nadzieje, że remont nawierzchni (oby według wzoru z ulicy Woźnej czy Wodnej, a nie testowej kostki przy Arsenale) i związane z tym projekty rewitalizacyjne oraz zasady Parku Kulturowego doprowadzą do cywilizowania zachowań – zapewnia Tomasz Dworek.

Kradzież ta nie jest jedyną, związaną ze studniami Starego Rynku: podobną, mosiężną płytkę odkręcono z sąsiedniej fontanny Neptuna. Zastąpioną ją już inną, różniącą się od oryginalnej.

Poznańskie studnie na Starym Rynku stoją od średniowiecza, najstarsza informacja o nich pochodzi z 1568 roku.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski