Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare ZOO w Poznaniu: Tworzyli je ludzie z pasją [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Marta Danielewicz
Stanisław Runge był  autorem pierwszych prac o stanie zdrowia zwierząt w poznańskim Zoo i przyczynił się do polepszenia jakości ich życia
Stanisław Runge był autorem pierwszych prac o stanie zdrowia zwierząt w poznańskim Zoo i przyczynił się do polepszenia jakości ich życia reprodukcja Waldemar Wylegalski
Stare Zoo nie zyskałoby takiej sławy nie tylko w Polsce, ale również na świecie gdyby nie ludzie, którzy go tworzyli. Dlatego z okazji 140 urodzin ogrodu zoologicznego przypominamy sylwetki pierwszych dyrektorów i naukowców, związanych ze Starym Zoo.

Robert Jaeckel, to jeden z pierwszych dyrektorów ogrodu dzięki któremu Zoo przeżywało swój "złoty wiek". To właśnie na jego cześć postawiono pomnik lwa a na cokole umieszczono medalion z płaskorzeźbą Jaeckela, a z drugiej strony napis: "Założycielowi Zwierzyńca na pamiątkę". Niestety, napis jak i płaskorzeźba nie dotrwały do dnia dzisiejszego.

Dyrektorzy oraz naukowcy- to oni rozsławili ogród zoologiczny

Przez długie lata z ogrodem zoologicznym byli związani poznańscy naukowcy, między innymi profesor Józef Starkowski, pierwszy polski lekarz zwierząt egzotycznych. Działał on w poznańskim ogrodzie zoologicznym w latach 1919-32.

Dzięki wprowadzeniu racjonalnych warunków sanitarno-hodowlanych uzyskał radykalną poprawę zdrowia zwierząt i znaczne obniżenie ich śmiertelności. Również Stanisław Runge, który był autorem pierwszych prac o stanie zdrowia zwierząt w poznańskim Zoo, przyczynił się do polepszenia jakości ich życia. To również prekursor studiów o medycynie weterynaryjnej w Royal Veterinary College w Edynburgu.

- To był początek XX wieku, a Poznań zaczął odnosić ogromne sukcesy w weterynarii - opowiada Jan Śmiełowski z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN.

Wymieniając sławy Starego Zoo nie można zapomnieć o profesorze Tadeuszu Vetulani, który prowadził hodowlę i badania dotyczące konika polskiego, jak również o Sylwestrze Urbańskim

- Urbański był bankierem, który w 1924 roku zakupił żubry do Polski. Następnie utworzył polski oddział Międzynarodowej Ochrony Żubra. Bez niego dziś nie byłoby tych zwierząt w Białowieskim Parku Narodowym, a także w naszym Zoo - mówi Jan Śmiełowski.

Współpr.: J. Piechorowska

Pamiątki na urodziny zoo
"Głos Wielkopolski" wraz z Dyrekcją Ogrodu Zoologicznego z okazji 140. urodzin Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu zachęcają poznaniaków do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Jeżeli bywałeś w Starym Zoo, masz pamiątki z nim związane, pocztówki, naklejki, zdjęcia, a nawet bilety, podziel się swoimi zbiorami.
Czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego", którzy odwiedzali Ogród Zoologiczny przy ulicy Zwierzynieckiej, mogą wysyłać swoje pamiątki związane ze Starym Zoo na adres mailowy: [email protected] lub osobiście oddawać w dziale dydaktyki w Starym Zoo. Wszystkie zebrane materiały staną się elementem wystawy, która rozpocznie się 16 października i będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski