MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stanowisko profilaktyczne w siedzibie wielkopolskiego oddziału NFZ. W nowym punkcie można dokonać pomiaru ciśnienia krwi i składu ciała

RED
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Grzegorz Dembinski
W Sali Obsługi Klienta w siedzibie wielkopolskiego oddziału NFZ przy ul. Piekary można już skorzystać ze stanowiska profilaktycznego. Klienci mogą w nim dokonać pomiaru m.in. BMI, składu ciała czy ciśnienia krwi. Przy samoobsługowym punkcie obecny jest doradca.

- Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania

- mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – dodaje.

Zobacz: Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

We wszystkich 16 oddziałach wojewódzkich NFZ uruchomione zostały stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W Wielkopolsce można z niego skorzystać w Sali Obsługi Klienta przy ul. Piekary 14/15.

W tzw. kiosku profilaktycznym klienci WOW NFZ wykonają pomiary:

  • wzrostu,
  • masy ciała,
  • indeksu masy ciała, czyli BMI,
  • składu ciała,
  • ciśnienia tętniczego krwi.

Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.

Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała (BMI) jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Zobacz skutki uboczne popularnych leków - kliknij tutaj lub przesuń zdjęcie --->Wiele osób obawia się szczepionki na koronawirusa, słysząc o możliwych skutkach ubocznych. Tymczasem nawet popularne leki dostępne bez recepty, które wiele osób zażywa regularnie, mogą powodować wiele znacznie gorszych działań niepożądanych takich jak krwiste wymioty, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, itp. Zobacz także: Te leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID

Prawie każdy bierze te leki, ale mało kto zna możliwe skutki...

Utworzenie stanowisk jest jedną z dostępnych form działań profilaktycznych, obok obecnie funkcjonujących, takich jak: programy profilaktyczne, w tym Profilaktyka 40+, cykl Środa z Profilaktyką Akademii NFZ, Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, czy portal diety.nfz.gov.pl. O tym, jak z nich skorzystać będzie informował doradca ds. profilaktyki i promocji zdrowia, który podpowie także, jak obsłużyć kiosk profilaktyczny, a także przedstawi zakresy norm osiągniętych wyników. Co ważne – doradca ich nie interpretuje.

Konsultanci pomagają również w założeniu Profilu Zaufanego i aktywacji Internetowego Konta Pacjenta. Korzystający z niego pacjenci mogą m.in. otrzymać SMS-em lub mailem e-receptę lub e-skierowanie; mają szybki dostęp do pobrania unijnego certyfikatu COVID oraz mogą sprawdzić historię swojego leczenia.

Czytaj też:

Jak skorzystać ze stanowiska profilaktycznego?

Należy zapisać się przez stronę internetową wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Narzędzie do zapisów dostępne jest w zakładce „Dla Pacjenta” po nazwą: „Umów wizytę w WOW NFZ przez Internet”.

Można również zadzwonić na Telefoniczną Informację Pacjenta – pod bezpłatny numer 800 190 590 lub skorzystać z pomiarów przy okazji załatwiania innej sprawy w siedzibie WOW NFZ. Ta ostatnia opcja dostępna jest pod warunkiem, że ze stanowiska nie korzystają w tym czasie osoby wcześniej zapisane

Punkty są czynne w godzinach 9-12.30 oraz 13-15.30. Mogą z nich korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie. Są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących.

Czytaj też:

Stanowiska podlegają regularnej dezynfekcji. Przypominamy o obowiązku zachowania zasad reżimu sanitarnego, czyli przede wszystkim – dezynfekcji rąk i zasłanianiu ust oraz nosa. Korzystanie z kiosku i usług doradcy są bezpłatne.

Więcej informacji, w tym zalecenia przed wykonaniem pomiarów oraz wykluczenia i ograniczenia w korzystaniu ze stanowisk, dostępne jest na stronie NFZ (kliknij tutaj).

Zobacz też:

Jeśli chcesz, żeby spanie z pupilem przynosiło więcej pożytku niż szkody, musisz przestrzegać kilku zasad. Aby je poznać, obejrzyj kolejne slajdy.

Śpisz z psem w jednym łóżku? Badania potwierdzają, że oboje ...

Te suplementy diety zostały wycofane z użytku przez GIS! Nat...

Chociaż praca farmaceuty jest bardzo odpowiedzialna, to jednak w aptece za sprawą pacjentów zdarzają się dość zabawne sytuacje, przy których trudno zachować powagę. Oto najzabawniejsze anegdoty opublikowane na stronie "Będąc młodym farmaceutą". Zobacz ---->

Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece. To zdarzyło się naprawdę!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski