MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stal i KKS walczą o II ligę

Mariusz Kurzajczyk
Rafał Czerniejewski
Koszykarskie drużyny z Ostrowa i Kalisza awansowały do turniejów finałowych o drugą ligę!

Zawody półfinałowe odbyły się w Kobylnicy. Murowanym faworytem była ostrowska Stal, a wysokie notowania mieli gospodarze. Podopieczni Włodzimierza Kuśnierczaka udowodnili, że stać ich na wiele, nawet w pierwszym przegranym spotkaniu.

Potyczka Stali z KKS-em było niespodziewanie wyrównana. Cztery minuty przed końcem był remis 69:69, a na minutę przed ostatnią syreną ostrowianie prowadzili tylko 77:75. W końcówce celnie rzucali Krzysztof Spała i Patryk Marek, więc niespodzianki nie było. W kolejnych meczach Stal spisywała się nadal bez zarzutu i wygrała komplet spotkań. Kaliszanie, marząc o awansie do rundy finałowej, nie mogli już przegrać.

W sobotę w świetnym stylu pokonali gospodarzy Adkonisa Kobylnica 74:59. Już po pierwszej kwarcie KKS-iacy wyraźnie odskoczyli rywalom (27:13), a w drugiej jeszcze bardziej powiększyli dystans (45:19). Nie do zatrzymania był Tomek Zyber, który zapisał na swoim koncie 29 punktów, 23 zbiórki i pięć bloków. Równie dobrze spisywali się Jakub Kołodziej i Michał Pertkiewicz.

O awansie miał więc zadecydować mecz z teoretycznie najsłabszym SMK Lubin, który wcześniej nie dał rady Stali i gospodarzom. Kaliszanie przegrali pierwszą kwartę 20:25, ale trener wprowadził kilku zawodników z ławki, którzy odmienili losy spotkania. Pod koszem bardzo dobrze spisali się Marcin Ostój, który rzucił aż 15 punktów i Michał Kornacki, który, poza dziewięcioma punktami, zaliczył jeszcze 20 zbiórek. Już na początku drugiej kwarty kaliszanie objęli prowadzenie 31:30 i nie oddali go do końca spotkania. Bardzo dobra gra zarówno w defensywie jak i ofensywie, wybijała przeciwników z rytmu i wymuszała straty, co szybko znajdowało odzwierciedlenie na tablicy wyników. W trzeciej kwarcie kaliszanie powiększyli różnicę do 21 oczek (55:34), by tę część po trafieniu „za trzy punkty” najskuteczniejszego Jakuba Kołodzieja zakończyć wysokim prowadzeniem 75:43.

Ostatnia kwarta była formalnością, więc trener Kuśnierczak wprowadził na boisko całą rezerwę. Z bardzo dobrej strony pokazał się zwłaszcza Jakub Szymczak, który zdobył 15 punktów, a także zaliczył 13 asyst i sześć przechwytów.

W fazie finałowej 16 najlepszych ekip z całej Polski zagra o wyższą klasę rozgrywkową w czterech turniejach. W grupie I są - Stal Ostrów Wlkp., MKKS Rybnik, Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie, MUKS 1811 Tarnów, a w grupie III - KKS Drogbruk Kalisz, Tarnovia Basket Tarnowo Podgórne, Hutnik Warszawa, UKS Calipers Kielce. Turnieje finałowe odbędą się w terminie 6-8 maja. Awansują po dwie ekipy.

Piątkowe mecze

KKS Drogbruk Kalisz - KS Stal Ostrów Wlkp. 77:83 (13:22, 29:20, 19:18, 16:23); KKS Drogbruk: Zyber 23, Kołodziej 19 (4x3), Szymczak 17 (3x3), Oleszkin 11, Pertkiewicz 7 (1x3) - Ostój; Stal: Olejnik 25, M. Spała 19, K. Spała 19, Marek 9, Nowak 7, Sierański 2, Radzik 2. Kornacki.

Sobotnie mecze

SSK Adkonis Kobylnica - KKS Drogbruk Kalisz 59:74 (13:27, 11:18, 21:13, 14:16); KKS Drogbruk: Zyber 29, Kołodziej 21 (3x3), Pertkiewicz 14 (3x3), Szymczak 5 (1x3), Oleszkin 2 - Grochowina 2, Ostój 1, Budziński.

KS Stal Ostrów Wlkp. - SMK Lubin 76:41 (22:15, 20:13, 23:5, 11:8); najwięcej punktów: Nowak 17, M. Spała 13, Marek 13.

Niedzielne mecze

KKS Drogbruk Kalisz - SMK Lubin 92:56 (22:25, 24:9, 29:9, 17:13); KKS Drogbruk: Kołodziej 34 (6x3), Szymczak 15 (1x3), Zyber 9, Oleszkin 0, Pertkiewicz 0 - Ostój 15 (1x3), Kornacki 9, Budziński 4, Bartkowski 3, Grochowina 2, Czerniejewski 1, Jędrusiak 0.

SSK Adkonis Kobylnica - KS Stal Ostrów Wlkp. 47:69 (17:12, 10:24, 9:21, 11:12); Spała 20, Pietrzak 3, Olejnik 14, Chojnacki 2, Pawlik 5, M. Spała 8, Marek 6, Nowak 4, Sierański 4, Radzik 3.