Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Srebrna Piłka: 20 lat historii cennego trofeum

Radosław Patroniak
Poznański złotnik Kazimierz Dembiński wszystkie elementy Srebrnej Piłki wykonuje ręcznie
Poznański złotnik Kazimierz Dembiński wszystkie elementy Srebrnej Piłki wykonuje ręcznie Fot. Grzegorz Dembiński
Po raz 20. w historii nasza redakcja w piątek przyznała najcenniejsze w regionie i w kraju trofeum piłkarskie, a mianowicie Srebrną Piłkę. Co roku jest ona specjalnie przygotowywana na Bal Piłkarza, podsumowujący Plebiscyt na Najlepszego Piłkarza i Trenera Wielkopolski. W sumie w ręce zawodników trafiło już więc 38 kg srebra.

Pomysł nagradzania Srebrną Piłką został przeniesiony z gruntu francuskiego, gdzie redakcja France Football od 1956 r. honoruje najlepszego gracza globu Złotą Piłką. Nagroda "Głosu Wielkopolskiego" szybko zyskała renomę i stała się wyznacznikiem sukcesów i popularności wszystkich piłkarzy, reprezentujących kluby z naszego regionu. Raz w historii wręczona ona została poza granicami Polski.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Artiom Rudniew zdobywcą Srebrnej Piłki [ZDJĘCIA]
Srebrna Piłka 2011: Kustoń piłkarzem amatorem nr 1!

Tak się stało w 2001 roku, kiedy Paweł Kryszałowicz przeniósł się z Amiki Wronki do Eintrachtu Frankfurt. Prestiżowe trofeum "Kryszał" odebrał wtedy podczas specjalnej konferencji, zorganizowanej na Stadionie Leśnym we Frankfurcie nad Menem.

Z kolei gdy Piotr Reiss odbierał "Srebrną Piłkę Głosu" po raz drugi, był już zawodnikiem Herthy Berlin. To sprawiło, że jedyny raz w ceremonii zakończenia plebiscytu uczestniczyli przedstawiciele zagranicznego klubu. Na spotkanie w Pałacu Działyńskich przybyli dwaj prominentni działacze berlińskiego klubu. A przy wręczeniu nagrody asystował ówczesny trener reprezentacji - Janusz Wójcik.

Srebrna Piłka eksponowana i wręczana była w różnych miejscach. Początkowo w salach bankietowych hotelu Merkury, później w Cafe Głos, ratuszu, Pałacu Działyńskich, w Oborze przy ulicy Fredry, w hotelu Novotel Poznań, w hotelu Andersia, a w ubiegłym roku po raz pierwszy w iglicy na terenie MTP podczas Wielkiego Balu Piłkarza.

W czwartej edycji plebiscytu cenne trofeum wręczał legendarny szkoleniowiec, prezes PZPN Kazimierz Górski. W jednym roku wybór padł na grecką restaurację Pireus, a to ze względu na silne więzi pana Kazimierza z tym krajem. Nasz gość bezbłędnie rozpoznawał serwowane dania i chwalił ich jakość.

W kolejnym roku słynnego szkoleniowca postanowiliśmy natomiast zaprosić na Stary Rynek do restauracji Kresowa, mając na uwadze jego lwowski rodowód. Wesołość wzbudziło to, że nasz gość powiedział, że bardzo dziękuje gazecie poznańskiej "Głos Wielkopolski" za zaproszenie na tę imprezę. "Gazeta Poznańska" wtedy jeszcze się ukazywała, ale Górski nie bardzo kojarzył ten fakt, a to wywołało radość zebranych.

Królem Srebrnej Piłki jest ikona Lecha Poznań, Piotr Reiss. Piłkarzem roku został on bowiem już pięć razy, czyli w domowej kolekcji ma już pięć nagród, ale, co ciekawe, każda z nich różni się od siebie detalami. Numerem dwa na liście wyróżnionych jest wspomniany Kryszałowicz, który dwa razy został uznany najlepszym piłkarzem. Natomiast dwunastu piłkarzy zaszczytu odebrania Srebrnej Piłki dostąpiło tylko raz.

Pierwszym laureatem był Jerzy Brzęczek, kapitan reprezentacji, która na igrzyskach w Barcelonie wywalczyła w 1992 roku srebrny medal. Ostatnim zdobywcą Srebrnej Piłki jest z kolei Kolumbijczyk Manuel Arboleda, który przeszedł do historii jako pierwszy triumfator-obcokrajowiec. Jeśli chodzi o przynależność klubową laureatów, to liderem jest Lech Poznań, który w gronie laureatów ma dziewięciu przedstawicieli. Druga na klubowej liście jest Amica Wronki, trzecie miejsce wspólnie zajmują Groclin Grodzisk i Miliarder Pniewy.

Warto też wiedzieć, w jaki sposób Srebrna Piłka jest projektowana i tworzona.

- Nie jest ona lekka, bo waży 2 kg, ale nie przypominam sobie, by ktoś w przeszłości miał kłopoty z jej udźwignięciem. Wyglądem przypomina ona klasyczną "piątkę". Zresztą 19 lat temu, przystępując do dzieła, mój tata i Kazimierz Dembiński wzorowali się na tradycyjnej futbolówce.
Wykonanie trofeum jest dość skomplikowane, bo pochłania ponad miesiąc. Najpierw trzeba kupić srebro w granulacie. Potem trzeba je walcować z grubej warstwy na cienką, a z tej z kolei trzeba wyciąć łaty-pięciokąty. Piłka jest robiona całkowicie ręcznie, a to oznacza, że każda z nich różni się od siebie detalami. Dlatego zawsze podkreślam, że nie jesteśmy producentem Srebrnej Piłki, tylko wykonawcą niepowtarzalnej i wyjątkowo prestiżowej nagrody - podkreślił Ryszard Włodawiec, który kontynuuje profesję ojca Jerzego. Pracownię jubilerską "Chart-Włodawiec i syn" powołał do życia 29 lat temu w Poznaniu.

Pasją złotniczą zaraził on starszego syna.
- Ojciec poznał jubilerów na budowie eksportowej w Hamburgu. To był pierwszy krok do otwarcia pracowni. Kiedy 10 lat temu odszedł od nas, stało się jasne, że jego niedokończone plany będę realizował ja, tym bardziej, że mój brat Hubert jest ode mnie młodszy o 18 lat - dodał Ryszard Włodawiec.

Charakterystyczne jest też to, że niemal każdy zdobywca Srebrnej Piłki nie szczędzi jej całusów, co podkreśla też osobistą wagę i znaczenie tego wyróżnienia. W tym roku, z okazji jubileuszu, postanowiliśmy cenne trofeum przybliżyć też uczestnikom Wielkiego Balu Piłkarza. Każdy z gości w iglicy, przed wejściem na piłkarską galę, będzie się więc mógł sfotografować ze Srebrną Piłką. Po gali natomiast zawładnie nią już kolejny król wielkopolskiego futbolu.

Zdobywcy Srebrnej Piłki

1992 Jerzy Brzęczek (Lech)
1993 Zenon Burzawa (Miliarder)
1994 Marek Rzepka (Lech)
1995 Piotr Prabucki (Lech)
1996 Waldemar Kryger (Lech)
1997 Piotr Reiss (Lech)
1998 Piotr Reiss (Lech)
1999 Paweł Kryszałowicz (Amica)
2000 Paweł Kryszałowicz (Amica)
2001 Norbert Tyrajski (Lech)
2002 Tomasz Dawidowski (Amica)
2003 Sebastian Mila (Groclin)
2004 Jacek Dembiński (Amica)
2005 Piotr Reiss (Lech)
2006 Piotr Reiss (Lech)
2007 Piotr Reiss (Lech)
2008 Rafał Murawski (Lech)
2009 Sławomir Peszko (Lech)
2010 Manuel Arboleda (Lech)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski