Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasisty: Nie chcą egzaminu w prima aprilis

Anna Jarmuż
Sprawdzian szóstoklasisty: Nie chcą egzaminu w prima aprilis
Sprawdzian szóstoklasisty: Nie chcą egzaminu w prima aprilis Przemek Swiderski/Polskapresse
Do MEN trafiła petycja, by sprawdzian szóstoklasisty odbywał się w innym terminie. Podpisało ją prawie 4 tys. nauczycieli ze szkół podstawowych.

Nie tylko maturzyści podejdą pod koniec roku do próbnego egzaminu. 17 grudnia czeka on też szóstoklasistów. Termin sprawdzianu wyznaczono na 1 kwietnia (prima aprillis). Budzi on jednak spore wątpliwości.

Szóstoklasiści sprawdzą swoją wiedzę 3 miesiące przed zakończeniem roku szkolnego. Nauczyciele boją się, że do tego czasu nie zdążą zrealizować w całości podstawy programowej. Skutek? Uczniowie wypadną gorzej.

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafiła już petycja w sprawie zmiany terminu sprawdzianu szóstoklasisty. Podpisało ją prawie 4 tys. osób.

Zobacz też:

- Odebraliśmy mnóstwo telefonów od zaniepokojonych nauczycieli, którzy pytali, jakie tematy z podręcznika mogą pominąć - informuje Marcin Pobłocki z Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, które zainicjowało akcję zbierania podpisów pod petycją. - My jednak nie byliśmy w stanie im na to pytanie odpowiedzieć.

Nauczyciele, którzy zwrócili się do MEN, zaproponowali dwa rozwiązania. Jedna z opcji to zmiana terminu sprawdzianu szóstoklasisty. Ma on odbyć się na początku czerwca. Można też pozostać przy terminie kwietniowym. Jednak w tym wypadku MEN powinno wskazać treści, które nie pojawią się na sprawdzianie.
- Zdarza się, że nauczyciele prowadzący lekcje w szóstej klasie muszą rezygnować ze szkolnych wycieczek czy innych wyjść - mówi Marek Korbanek, dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Poznaniu. - Lista tematów, które trzeba zrealizować, jest długa. Jeżeli dochodzą do tego wolne dni - ferie czy choroby nauczycieli, może pojawić się problem.

Zdaniem poznańskiego dyrektora, organizacja sprawdzianu w czerwcu też byłaby kłopotliwa. Wtedy bowiem rekrutacja do gimnazjów musiałaby odbywać się w czasie wakacji (do tej pory lista przyjętych do szkół uczniów była znana już na początku lipca).

Zobacz też:

Potrzeby wprowadzania zmian nie widzi Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jak zapowiedział Marcin Smolik (w wywiadzie dla Polskiego Radia), taka opcja nie jest brana pod uwagę. Sprawdzian szóstoklasisty odbywa się w podobnym terminie już od wielu lat. Poza tym spełnia on tylko funkcję diagnostyczną. Wynik sprawdzianu nie ma wpływu na to, czy dziecko ukończy szkołę podstawową.

W tym roku sprawdzian szóstoklasisty po raz pierwszy odbędzie się w nowej formule. Uczniowie będą musieli wykazać się wiedzą z całego materiału ze szkoły podstawowej. Osobno oceniana będzie część z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski