Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, kto musi wymienić dowód osobisty na e-dowód. Instrukcja, jak wyrobić e-dowód krok po kroku. Milion dowodów do wymiany w 2020 r.

ICH
Kto musi wymienić dowód osobisty w 2020 roku? Sprawdź, jak złożyć wniosek online o e-dowód.
Kto musi wymienić dowód osobisty w 2020 roku? Sprawdź, jak złożyć wniosek online o e-dowód. Małgorzata Genca
W 2020 roku niemal ponad milion Polaków utraci ważność swojego dowodu osobistego. - Dodatkowo w najbliższych miesiącach 2020 roku swój pierwszy dowód wyrobi sobie ponad 160 tysięcy młodych ludzi - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Wnioski o nowe e-dowody można składać także online. Zobacz, jak złożyć wniosek o dowód osobisty online. Co zrobić, gdy zgubimy dowód osobisty? Czy każdy nowy dowód odebrany w 2020 roku będzie e-dowodem? Sprawdź instrukcję, jak wyrobić e-dowód krok po kroku.

Nowy e-dowód: kto musi go wyrobić? Co z osobami urodzonymi w 2002 roku

Ponad milion Polaków z różnych przyczyn będzie składało wnioski o nowe dokumenty tożsamości. Jedni – bo ich dowód ma już 10 lat. Drudzy – bo do tej pory nie mieli dowodu, a urodzili się 2002 roku, więc właśnie wchodzą w dorosłość.

Sprawdź też:

Wymiana dowodów osobistych w 2020 roku: jak złożyć wniosek online o e-dowód?

Aby złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet, trzeba mieć założony profil zaufany i odpowiednie zdjęcie w wersji elektronicznej. Profil zaufany można założyć za darmo, wszelkie informacje, jak to zrobić można znaleźć na stronie: https://pz.gov.pl/pz/index

Następnie należy wejść na stronę https://www.gov.pl/ - zalogować się do konta Mój GOV (prawy górny róg) i tam wybrać usługę „Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną”.

Zobacz też: Mikrorachunek 2020

Kolejne kroki niezbędne do złożenia wniosku online o e-dowód osobisty

  • Wybierz powód ubiegania się o dowód.
  • Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.
  • Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty. To zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw – z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony.
  • Dołącz zdjęcie (Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu).
  • Sprawdź, czy wpisałeś poprawne dane – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
  • Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres dostaniesz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.
  • Po wypełnieniu formularza system przekieruje Cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl.
  • Podpisz wniosek profilem zaufanym.

Sprawdź też:

Zmiany w dowodach osobistych 2020: co jeśli zgubimy dowód?

Mając „tradycyjny” dowód osobisty, w przypadku jego zaginięcia, powinniśmy to od razu zgłosić do urzędu (można to zrobić online). Urzędnik od razu po otrzymaniu zgłoszenia, unieważnia dowód. W związku z tym, jeśli nawet po kilku dniach znajdziemy zgubę, to i tak będziesz musiał wyrobić nowy dowód.

Zobacz też: Jak wyglądają e-dowody?

Właściciele e-dowodów mają od nowego roku możliwość czasowego zawieszenia dokumentu. Można to zrobić pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zawieszenie-lub-cofnij-zawieszenie-swojego-e-dowodu

- Każdy, kto nie wie, gdzie jest jego e-dowód i jednocześnie liczy na to, że się znajdzie - może go zawiesić na 14 dni - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu można złożyć przez Internet - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

W 2019 roku Polacy złożyli ponad 160 tysięcy internetowych wniosków o nowe dowody oraz ponad 17 tysięcy zgłoszeń online informujących o utracie dowodu.

Zobacz też:

Oto sto najpopularniejszych nazwisk męskich w Polsce. Jesteś ciekaw, czy Twoje nazwisko jest wśród tych najczęściej spotykanych? Sprawdzisz to na naszej liście! Kliknij tutaj, przejdź dalej i zobacz TOP 100 --->ZOBACZ TEŻ: Lista 69 "zakazanych" imion w Polsce

Sto najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Tak najczęściej na...

E-dowód ułatwi ci życie, możesz go mieć za darmo. Zobacz wideo:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski