MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa hipotek Piotra B.: Trybunał uznał przepisy za niezgodne z konstytucją

LUCA
Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął sprawę hipotek, które są pokłosiem sprawy Piotra B. i upadku Banku Staropolskiego. TK uznał, że niezgodne z konstytucją są przepisy ustawy mówiące o tym, że po zniesieniu współwłasności (np. w nieruchomości) wcześniejszego zobowiązania jednego ze współwłaścicieli przechodzą na wszystkich pozostałych.

Tak właśnie było w przypadku Piotra B. i kilku innych osób oskarżonych o upadek banku. Przed laty nabyli oni, wraz z innymi osobami niezamieszanymi w tę sprawę, mieszkania w bloku w Poznaniu.

Niedawno niektórzy współwłaściciele, reprezentowani przez poznańskich prawników Arlenę Matuszewską-Pukańską, Annę Kwasiżur i Romana Wojtkowiaka , chcieli wyodrębnić swoje lokale na własność. Okazało się, że wszystkie mieszkania są obciążone hipoteką na 560 mln zł. To efekt działań poznańskiej prokuratury, która zabezpieczyła majątki oskarżonym o upadek banku. I co było zgodne z dotychczasowymi przepisami, obciążyła hipoteką pozostałych współwłaścicieli.

Decyzja Trybunału oznacza, że współwłaściciele mieszkań, nie będący oskarżonymi, mogą teraz wyodrębnić swoje lokale bez obciążeń. Sprawa trafiła do TK, bo pytanie prawne zadał mu sędzia Mariusz Gotowski z Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto. Rozstrzyga on w sprawie o zniesienie współwłasności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski