Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spowiedź wielkanocna 2022: do kiedy trwa? Jak się przygotować do spowiedzi? Gdzie można się wyspowiadać w Poznaniu?

Redakcja
Według Katechizmu Kościoła katolickiego sakrament pokuty i pojednania - czyli spowiedź - jest aktem liturgicznym, poprzez który chrześcijanin w postawie nawrócenia prosi o przebaczenie Boga i o pojednanie z Kościołem. Przykazania kościelne nakazują katolikom przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi, a kolejne zobowiązuje do przyjęcia Komunii świętej przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym. Dlatego też tuz przed świętami wielkanocnymi, a najczęściej w Wielkim Tygodniu, w kościołach ustawiają się długie kolejki do konfesjonałów
Według Katechizmu Kościoła katolickiego sakrament pokuty i pojednania - czyli spowiedź - jest aktem liturgicznym, poprzez który chrześcijanin w postawie nawrócenia prosi o przebaczenie Boga i o pojednanie z Kościołem. Przykazania kościelne nakazują katolikom przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi, a kolejne zobowiązuje do przyjęcia Komunii świętej przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym. Dlatego też tuz przed świętami wielkanocnymi, a najczęściej w Wielkim Tygodniu, w kościołach ustawiają się długie kolejki do konfesjonałów Aneta Żurek
Wielkanoc stanowi najważniejsze święto dla chrześcijan, ponieważ upamiętnia śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dlatego też spowiedź wielkanocna jest dla katolików obowiązkowa, co nakazują również przykazania kościelne. Obostrzenia epidemiczne w Polsce zostały praktycznie wyeliminowane, więc wierni nie powinni mieć wątpliwości, czy odbędzie się spowiedź tradycyjna w konfesjonale. Do kiedy obowiązuje okres spowiedzi wielkanocnej? Jak się do niej przygotować? Gdzie w kościołach w Poznaniu można wyznać grzechy?

Według Katechizmu Kościoła katolickiego sakrament pokuty i pojednania - czyli spowiedź - jest aktem liturgicznym, poprzez który chrześcijanin w postawie nawrócenia prosi o przebaczenie Boga i o pojednanie z Kościołem. Przykazania kościelne nakazują katolikom przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi, a kolejne zobowiązuje do przyjęcia Komunii świętej przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym. Dlatego też tuz przed świętami wielkanocnymi, a najczęściej w Wielkim Tygodniu, w kościołach ustawiają się długie kolejki do konfesjonałów.

Czas spowiedzi wielkanocnej obowiązuje od środy popielcowej do niedzieli Trójcy Świętej. W tym roku to okres od 2 marca do 12 czerwca 2022.

Sprawdź też:

Spowiedź wielkanocna: Jak się przygotować?

Do spowiedzi nie powinno się przystępować bez odpowiedniego przygotowania. Kościół pomaga wiernym w tym procesie, podając 5 warunków dobrej spowiedzi.

Oto 5 warunków dobrej spowiedzi:

  • rachunek sumienia,
  • żal za grzechy,
  • mocne postanowienie poprawy,
  • wyznanie grzechów,
  • zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.

Spowiedź wielkanocna: Czym jest akt żalu doskonałego?

Kościół pozwala na skorzystanie z alternatywy tradycyjnej spowiedzi w przypadku, kiedy nie można jej odbyć osobiście. Akt żalu doskonałego jest wpisany w Kodeksie Prawa Kanonicznego w kan. 916, który wskazuje, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma możliwości wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.

Sprawdź też:

Oznacza to, że wierny uzyskuje wtedy prawdziwe przebaczenie grzechów, ale jak tylko ustaną przeszkody dla odbycia spowiedzi, przy najbliższej okazji musi wyznać te grzechy podczas spowiedzi sakramentalnej.

Co ważne, spowiedź na odległość jest nieważna. Nie można więc spowiadać się telefonicznie albo online np. przez komunikator internetowy.

Drogi krzyżowe tworzono głównie w kościołach, w plenerach czy na krużgankach.Kalwariami nazywa się miejsca, gdzie można odbyć drogę Męki Pańskiej w plenerze. Stanowią one zespół kapliczek lub kościołów, które są jednocześnie stacjami drogi krzyżowej. Co istotne, były one namiastką pielgrzymki do Jerozolimy, gdzie ludzie dawniej nie mogli się wybrać.Sprawdź najsłynniejsze drogi krzyżowe w Polsce --->>>

Wielki Post 2022: Kalwarie w Polsce. 10 najsłynniejszych dró...

Spowiedź wielkanocna w Poznaniu: Godziny spowiedzi

Wyspowiadać się można w każdym kościele, a ksiądz będzie czekał w konfesjonale najczęściej podczas mszy świętej. Ta zasada jednak może się różnić w zależności od danej parafii. Dlatego przed spowiedzią warto sprawdzić, jakie zwyczaje panują w parafii, do której zamierzamy się udać. Ponadto w Wielkim Tygodniu możliwość wyznania grzechów pojawia się częściej, ponieważ w poszczególnych kościołach księża spowiadają w dodatkowych porach.

Sprawdź też:

Na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej znajdziemy informację o wybranych kościołach w centrum Poznania, gdzie czeka ksiądz w konfesjonale o stałych godzinach:

  • Katedra, ul. Ostrów Tumski
    - całodzienna spowiedź w każdy piątek w godz. 9-18 (w kaplicy Najświętszego Sakramentu).
  • Fara (Kolegiata Poznańska), ul. Gołębia 1
    - konfesjonał stałego dyżuru - w dni powszednie: 6.30-19.30, w niedziele: 10-11, 18-19;
    - w okresie kolędowym oraz w lipcu i sierpniu w dni powszednie tylko 6.30-8 i 18-19, w piątki 6.30-19.30.
  • Ojcowie Dominikanie – Kościół Akademicki pw. Matki Bożej Różańcowej, al. Niepodległości 20
    - w dni powszednie podczas Mszy św. o godz. 7, 8, 12 oraz w godz. 16-19.30 (w lipcu i sierpniu z wyjątkiem Mszy św. o godz. 7 i 8);
    - w niedziele i uroczystości podczas każdej Mszy św. g. 7.00-19.00 (w lipcu i sierpniu z wyj. godz. 7.00 i 8.00).
  • Ojcowie Franciszkanie - Kościół pw. św. Franciszka Serafickiego, ul. Garbary 22
    - dni powszednie: 7-11, 14.30-18.30;
    - niedziela: pół godziny przed każdą Mszą św.
  • Ojcowie Franciszkanie Konwentualni – Kościół pw. św. Antoniego z Padwy, ul. Franciszkańska 2
    Dyżury Spowiedników ("na dzwonek") oprócz lipca i sierpnia
    - dni powszednie (od poniedziałku do piątku): 10-12.30, 15-17.30;
    - w soboty: 15.00-17.30 ponadto podczas Mszy świętej w ciągu całego roku: w lipcu i sierpniu tylko podczas Mszy św.
  • Ojcowie Jezuici - Kościół Najśw. Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia, ul. Szewska 18
    - w piątki od godz. 16.45 do Mszy św. o godz. 18;
    - w niedziele i obowiązujące święta podczas Mszy św. o godz. 9.30, 11 i 18.
  • Ojcowie Karmelici Bosi - Kościół pw. św. Józefa, ul. Działowa 25 - Wzgórze św. Wojciecha
    - od poniedziałku do soboty (oprócz lipca i sierpnia) w godzinach 8-12, 15-18.30
    - w niedziele: podczas Mszy św. (w lipcu i sierpniu tylko podczas Mszy św. o godz. 11.30 i 18)
  • Kościół pw. św. Marcina, ul. Święty Marcin 13
    - pierwszy czwartek miesiąca w godzinach 16-18;
    - pierwszy piątek miesiąca w godzinach 15-18.
Fara Poznańska, Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, a może jeszcze inny kościół jest tym najlepszym? W Poznaniu kościołów katolickich są dziesiątki. Prezentujemy najlepsze z rzymskokatolickich kościołów w wielkopolskiej stolicy według ocen rankingu Google'a. Oceny przyznawali internauci według subiektywnych kryteriów.Sprawdź, które kościoły w Poznaniu są najwyżej oceniane przez internautów w rankingu Google'a --->>>

Kościoły rzymskokatolickie w Poznaniu. Sprawdź 18 najwyżej o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski