Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie wokół pamiętnika Władysława Szczurkiewicza. Codzienność Galicji podczas I wojny światowej

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Od lewej: Władysław Rusin, Stefan Rowecki, Wacław Stachiewicz, Teodor Furgalski.
Od lewej: Władysław Rusin, Stefan Rowecki, Wacław Stachiewicz, Teodor Furgalski. commons.wikimedia.org/zdj. ilustracyjne/Wacław Lipiński, Eugeniusz Quirini: Album Legjonów Polskich. Wydawca: Główna Księgarnia Wojskowa, Warszawa 1933; s. 103
Spotkanie z cyklu Skarby Biblioteki PTPN zostanie poświęcone pamiętnikowi, pochodzącego z Galicji, Władysława Szczurkiewicza (1864–1936). Do jego obowiązków należało m.in. prowadzenie werbunku do tworzonych Legionów Polskich. Po zakończeniu I wojny światowej Szczurkiewicz w dalszym ciągu aktywnie działał na rzecz Pilzna. Wydarzenie odbędzie się 24 listopada o godzinie 17 w Poznaniu w Sali Posiedzeń PTPN.

Władysław Szczurkiewicz

Władysław Szczurkiewicz urodził się w 1864 roku w Staniątkach niedaleko Krakowa jako syn Marii i Józefa Szczurkiewiczów. Z wykształcenia był inżynierem, specjalistą budowy dróg i mostów. Około 1880 roku ożenił się z Marią z domu Grohmann, z którą doczekał się pięciorga dzieci. Dorosłe życie związał z Pilznem na Podkarpaciu, gdzie od przynajmniej 1893 roku pracował w Radzie Powiatowej.

Od 1894 roku działał w powołanym w Pilźnie oddziale Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, następnie został przewodniczącym, utworzonej w 1912 roku, drużyny polowej. Od sierpnia 1914 roku pełnił funkcję komisarza wojskowego Powiatowego Komitetu Narodowego. Do jego obowiązków należało m.in. prowadzenie werbunku do tworzonych Legionów Polskich. Po zakończeniu I wojny światowej Szczurkiewicz w dalszym ciągu aktywnie działał na rzecz Pilzna. Zmarł w wyniku długoletniej choroby w 1936 roku.

Pamiętnik Władysława Szczurkiewicza

Pamiętnik Szczurkiewicza dotyczy okresu Wielkiej Wojny i zaangażowania autora w organizację oddziału, złożonego z ochotników z ziemi pilzneńskiej mających zasilić szeregi Legionów Polskich. To jednak nie wszystko bowiem autor daje niepowtarzalną okazję do spojrzenia z bliska na wydarzenia rozgrywające się wówczas w Galicji, dotyczące życia codziennego, tak sfery prywatnej, rodzinnej, jak i publicznej.

Autor odsłania przed czytelnikiem realistyczne obrazy światowego konfliktu, ale w skali regionalnej. Składają się na nie kolejne zniszczone przez przemarsze wojsk oraz okupacje wsie i miasteczka, narastające problemy nękające ludność cywilną, ale i niepodległościowa działalność Polaków organizujących Naczelny Komitet Narodowy i Legiony Polskie, z którymi następnie czytelnik wyrusza na fronty wojny. Dzięki Szczurkiewiczowi czytelnik wnika w lokalną społeczność, poznając nie tylko ludzi poszkodowanych przez wojnę, uciekinierów, ale i przedstawicieli lokalnej inteligencji, zaangażowanych w życie społeczne ziemi pilzneńskiej.

Spotkanie z cyklu Skarby Biblioteki PTPN
Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana krytyczna edycja wspomnień Władysława Szczurkiewicza opublikowana pod tytułem: „Pamiętnik komisarza wojskowego Legionów Polskich Naczelnego Komitetu Narodowego (1914–1918)”. Odbędzie się ono 24 listopada o godzinie 17 w Poznaniu w Sali Posiedzeń PTPN przy ul. Mielżyńskiego 27/29.

Program wydarzenia:

  1. Otwarcie spotkania przez Dyrektora Biblioteki PTPN dr Norberta Delestowicza.

  2. Wykład prof. UAM dr hab. Damiana Szymczaka pt. Niełatwa droga ku modernizacji. Sytuacja społeczno-polityczna w XIX-wiecznej Galicji.

  3. Prelekcje:

    • mgr Aliny Kucharskiej (Biblioteka PTPN) pt. Galicja podczas I wojny światowej,
    • dr Marzanny Baum-Gruszowskiej pt. Życie społeczno-polityczne mieszkańców Pilzna w latach 1914-1918,
    • dr. Norberta Delestowicza pt. Życiorys Władysława Szurkiewicza i jego pamiętnik.
  4. Koncert muzyczny (wokal: Michał Heintze, akompaniament: Alicja Kosznik).

Publikacja została wydana wspólnie przez Wydawnictwo PTPN i Dom Kultury Pilzno – Muzeum Regionalne, a przy opracowaniu dzieła pracowali dr Norbert Delestowicz, dyrektor Biblioteki PTPN i mgr Alina Kucharska, pracowniczka Działu Gromadzenia we współpracy z dr Marzeną Baum-Gruszowską z Muzeum Regionalnego w Pilźnie.

Czy masz swoją ulubioną piosenkę o Polsce? Przypominamy najciekawsze piosenki na Dzień Niepodległości. O Ojczyźnie można śpiewać różnie. Nie zawsze z patosem. Sprawdź!Zobacz w naszej galerii, jakie utwory opisują Polskę --->

Najlepsze patriotyczne piosenki na Święto Niepodległości. Te...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski