Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie triathlonowego cyklu Enea Tri Tour

Radosław Patroniak
Najważniejszą imprezą minionego sezonu były poznańskie ME na długim dystansie
Najważniejszą imprezą minionego sezonu były poznańskie ME na długim dystansie Fot. Archiwum Endusport
Polski sezon triathlonowy firmowany m.in. przez cykl Enea Tri Tour dobiegł końca. Dla organizatorów, jak i zawodników jest to czas wzmożonej pracy nad przygotowaniem się do kolejnej odsłony sezonu 2017. Jedni w zaciszu biura, drudzy na siłowni, basenie czy otwartym treningu rowerowym. Cykl Tri Tour 2017 będzie jeszcze intensywniejszy niż ten mijający, a to za sprawą wielu pozytywnych zmian nakierowanych na komfort startujących i kibiców.

- Triathlon to wciąż niesamowicie dynamicznie rozwijająca się dyscyplina, co pokazał miniony sezon, w którym udział wzięło niemal 12000 zawodników i 60000 kibiców – mówi Wojciech Kruczyński, Prezes Endusport – organizatora cyklu Tri Tour i tegorocznych Mistrzostw Europy w Triathlonie. – W nadchodzącym sezonie jeszcze bardziej nastawimy się na uczynienie z triathlonu wielkiego rodzinnego festynu sportowego aktywizując wszystkie pokolenia do uprawiania rozmaitych sportów z triathlonem na czele – podsumowuje.

Cykl Enea Tri Tour 2016 ze sztandarową imprezą Enea Challenge Poznań był największym cyklem imprez triathlonowych w Polsce. Od kultowej imprezy JBL Triathlon Sieraków przez Triathlon Szczecin, Marbruk Triathlon Charzykowy aż po Prime Food Triathlon Przechlewo – każdy ze zorganizowanych przez firmę Endu Sport triathlonów miał swoją własną atmosferę i klimat. Wszystko podporządkowane dobrej zabawie, rodzinnej atmosferze i sportowej rywalizacji – zarówno dla kibiców, jak i zawodników. Już teraz zapisy na kolejne imprezy cyklu są w otwarte – na listach poznańskiej imprezy, która odbędzie się 24-25 czerwca jest 2200 zawodników! Natomiast kultowy JBL Triathlon Sieraków zgromadził na swoich listach startowych ponad 1800 osób, limity na niektóre dystanse tej imprezy ulegają wyczerpaniu.

- Triathlon, wbrew pozorom, to nie dyscyplina sezonowa – przygotowania trwają cały rok, mowa tutaj zarówno o treningach zawodników, jak i planowaniu imprez przez organizatorów – mówi Aleksander Rosa, rzecznik prasowy cyklu Enea Tri Tour. – Chcemy być bliżej zawodników i kibiców przez cały rok – nie tylko w trakcie sezonu, ale także poza nim. Stąd współpraca z licznymi partnerami – klubami triathlonowymi, biegowymi, klubami fitness - z którymi będziemy organizowali wspólne treningi, spotkania czy wykłady. Naszą ideą jest zaangażowanie wszystkich – od najmłodszych do najstarszych i pokazanie, że triathlon to sport dla każdego. Dlatego koniec sezonu dla nas to zarazem początek nowego – dodaje Rosa.

Klubami triathlon stoi
Endu Sport nawiązuje współpracę z wiodącymi klubami triathlonowymi i biegowymi w Polsce w celu wyjścia naprzeciw oczekiwaniom sportowców biorących udział w cyklu Tri Tour oraz przedstawienia kompleksowej oferty treningów pod okiem profesjonalnych trenerów zwieńczonych startem w imprezach cyklu. Ideą współpracy jest także zaangażowanie klubowej społeczności triathlonowej do współdecydowania o kształcie imprez od strony sportowej oraz do wsparcia aktywizowania sportowego dzieci, młodzieży i całych rodzin poza sezonem triathlonowym.

- Triathlon to zdecydowanie dyscyplina, którą może, a nawet powinien, uprawiać każdy. Podczas treningów triathlonowych pracujemy nad całym ciałem co tylko wpływa na poprawienie witalności i napawa większą energią do życia. Wiadomo, że nie wszyscy mogą walczyć o najwyższe cele, ale na pewno wszyscy mogą czerpać niepowtarzalną radość z aktywnego stylu życia – mówi Bartosz Czajkowski z AM#15 Triathlon Team.

Sztandarowym przykładem takiej działalności będzie rozwijany z klubem Citizen projekt Tri Kids – polegający na organizacji zajęć WF z triathlonistami. Wprowadzenie najmłodszych w dyscyplinę, wspólne wykonanie kilkunastu ćwiczeń oraz rozmowa dotycząca zdrowego żywienia to podstawowe założenia sportowych spotkań w szkołach podstawowych w całej Polsce.

Najmłodszym dedykowane będą nie tylko zajęcia wf, ale także triathlon dla dzieci w ramach imprez cyklu czy biegi na rozmaitych dystansach. Dla najmłodszych pociech przewidziano TriPrzedszkole w trakcie trwania zawodów, aby rodzicie mogli wziąć udział w rywalizacji a najmłodsi spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu.

Co w 2017?

- Sportowo sezon 2017 zapowiada się jeszcze ciekawiej – prognozuje Wojciech Kruczyński, - Wyciągamy wnioski, także z tego co jest do poprawy i mamy w planie przygotowanie najlepiej zorganizowanych imprez triathlonowych w Polsce. Challenge Poznań wraca w całości nad Maltę, utrzymujemy dystans długi i wprowadzamy szereg sportowych imprez towarzyszących rozwijając tym samym ideę Road to Challenge, czyli sportowego i kibicowskiego przygotowania do największej imprezy triathlonowej w Polsce – dodaje Kruczyński.

Także triathlon w Sierakowie czekają zmiany polegające na wprowadzeniu dodatkowego sprinterskiego dystansu i otwarcia możliwości rywalizacji dla juniorów (16 – 18 lat). W planach cyklu jest uruchomienie kolejnej imprezy triathlonowej kończącej sezon we wrześniu 2017 r. Endu Sport wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zawodników wprowadzając zasady Tri n’roll – czyli możliwości przepisywania startów na inne imprezy cyklu lub na kolejny sezon.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski