OOM: Weekend niezwykle udany dla naszych bokserów. Do końca wielkopolskiej imprezy pozostała już tylko rywalizacja tenisistów

Dla takich chwil warto ćwiczyć i wylewać pot na treningach. Przekonała się o tym choćby młoda bokserka Klubu Sportów Walki Gostyń, Zofia Stachowiak (na najwyższym stopniu podium), która zdobyła złoty medal OOM. Inni sportowcy z Wielkopolski i innych regionów naszego kraju również mieli powody do radości
Wspaniała postawa wielkopolskich zawodników w ringu, dominacja judoków z wrocławskich klubów i wielkie emocje w gościnnym Zabrzu - tak było w miniony weekend na arenach XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Do jej zakończenia pozostał tylko tydzień, a do rozegrania już tylko jedna dyscyplina - tenis.

BOKS

W ringu w Koninie rywalizacja toczyła się w 13 kategoriach wagowych dziewcząt i 13 chłopców. Najbardziej zaciętą walkę w finałach dziewcząt kibice oglądali w najcięższej kategorii wagowej +80 kilogramów. Oliwia Toborek z Żoliborskiej Szkoły Boksu pokonała Oliwię Zając z MOSM Tychy 3:2. Aż pięć z 13 finałowych walk zakończyło się przez RSC.

Po trzy złote medale wywalczyły reprezentantki z klubów z województw śląskiego i zachodniopomorskiego, ale najczęściej na podium – aż 10 razy – stanęły pięściarki z Wielkopolski. Wywalczyły 1 złoty, 2 srebrne i 7 brązowych medali. Mistrzynią kraju w kategorii 70 kilogramów została Zofia Stachowiak z Klubu Sportów Walki Gostyń (na zdjęciu na podium), a wicemistrzyniami: Wiktoria Florkiewicz (Szamotuły Boxing Team, 60 kg) (na zdjęciu w ringu) oraz Daria Napora ze Sparty Złotów (63 kg). Do ciekawej sytuacji doszło w kategorii 50 kilogramów, w której brązowe medale wywalczyły siostry Julia i Wiktoria Kabzińskie z KS Ziętek Team Kalisz.

Klasyfikacja drużynowa kobiet:
1. MLKS Sparta Złotów
2. SSW Taurus Goleniów
3. KS Ziętek Team Kalisz

Także finałowe walki chłopców mogły się podobać, wszystkie zakończyły się werdyktami na punkty. Jedną z najciekawszych stoczyli finaliści kategorii 80 kilogramów Jakub Straszewski (KB Champion Włocławek) i Oskar Drywa (KKS SW Poznań). 3:2 wygrał zawodnik z Poznania. Nie był to jedyny złoty medal dla Wielkopolski. Na najwyższym stopniu na podium stanął też Krystian Barski z Klubu Sportów Walki Gostyń (na zdjęciu), który w finale kategorii 66 kilogramów pokonał 5:0 Huberta Łuczków z Imperium Boxing Wałbrzych. Do dwóch tytułów mistrzów Polski Wielkopolanie dołożyli jeszcze jeden tytuł wicemistrzowski (Maksymilian Szymański - ŚKS Warta Śrem, 70 kg) oraz dwa brązowe medale (Dominik Wojtczak - Zagłębie Konin, 70 kg) oraz Sebastian Kusz (KS Ziętek Team Kalisz, 75 kg).

- Bardzo udany start zawodników z naszego regionu. Dużo ciekawych walk, dużo medali, są powody do radości - powiedział koordynator zawodów Andrzej Goiński.

JUDO

Nie mniej emocji było w Pile podczas walk na tatami. Już pierwszego dnia dwa złote medale wywalczyli zawodnicy Śląska Wrocław. Najpierw w najcięższej kategorii Wojciech Kordyalik pokonał Fabiana Kowalskiego z (AZS AWF Katowice), a następnie w kategorii do 81 kilogramów Maciej Szynalski wygrał z Dawidem Mechowskim (UKS Conrad Gdańsk).
– Bardzo się cieszę ze zwycięstwa. Fakt, że Wojtek walczył przede mną i wygrał na pewno dodatkowo mnie zmotywował. Przez cały turniej wspieraliśmy się wzajemnie, analizowaliśmy swoje walki i obiecaliśmy sobie, że walczymy o pełna pulę – powiedział po walce Szynalski.
W drugim dniu finałów zaimponowali zawodnicy Juvenii Wrocław, którzy wywalczyli aż 6 medali, w tym jeden złoty. Mistrzem Olimpiady został w kategorii -55 kilogramów Arkadiusz Waniszewski.

Jedyny medal dla Wielkopolski wywalczyła w kategorii do 48 kilogramów Olga Jarmuż z Akademii Judo Poznań.
- Jestem podbudowany tym, co zobaczyłem w Pile. Oczywiście przyglądam się tym zawodnikom już od kilku miesięcy, spotykamy się na zgrupowaniach kadry, ale podczas ważnych zawodów, a Olimpiada do nich się zalicza, dochodzi w walkach jeszcze kilka innych czynników. Dużo pojedynków stało na bardzo dobrym poziomie. Zawody są dla mnie ważnym materiałem szkoleniowym. - powiedział obserwujący zmagania judoków trener kadry narodowej juniorów młodszych Japończyk Katoro Sasaki.

GIMNASTYKA SPORTOWA

Gospodarze Olimpiady szans na powiększenie punktowego dorobku nie mieli w gimnastyce sportowej. W finałach nie wystartował żaden reprezentant województwa wielkopolskiego, ponieaż w regionie nie ma sekcji sportowych szkolących młodzież w tej dyscyplinie. Także dlatego zawody XXIV OOM odbyły się gościnnie w Zabrzu.

Walczono w dwóch klasach II i III w wielobojach oraz finałach na poszczególnych przyrządach (dziewczynki: skok, poręcze, równoważnia i ćwiczenia wolne; chłopcy: koń z łękami, kółka, skok, poręcze i drążek i ćwiczenia wolne).