Grunwald rozpoczął sezon od mocnego uderzenia

Radosław Patroniak, Krzysztof Maciejewski
Piłkarze ręczni Grunwaldu Poznań mają aspiracje, by wrócić do ekstraklasy
Piłkarze ręczni Grunwaldu Poznań mają aspiracje, by wrócić do ekstraklasy Fot. Archiwum Gruwaldu Poznań
W weekend rozpoczęły się rozgrywki I ligi piłki ręcznej mężczyzn. W Wielkopolsce wydarzeniem pierwszej kolejki były derby regionu MKS Kalisz – KPR Ostrovia, a zwłaszcza trenerski debiut Bartłomieja Jaszki. Zwraca również uwagę udany, zwycięski powrót na zaplecze Superligi Grunwaldu Poznań.

Tak się akurat złożyło, że już na inaugurację w grupie B doszło do derbów naszego regionu, MKS Kalisz podejmował KPR Ostrovię. Drużynę z Kalisz po raz pierwszy w roli trenera poprowadził Bartłomiej Jaszka. Były reprezentant Polski zaskoczył jednak decyzją, że będzie trenerem, grającym i już w pierwszym meczu w znaczący sposób przyczynił się do sukcesu swojego zespołu.

Mecz, jak przystało na derby był bardzo zacięty, a jego losy ważyły się do ostatniej minuty, chociaż początek spotkania wcale tego nie zapowiadał. Kaliszanie od początku zagrali doskonale w defensywie w pierwszej połowie pozwalając rywalom na zdobycie tylko dziewięciu bramek. Zespół MKS dobrze radził sobie również w ofensywie i nic dziwnego, że na przerwę zespoły schodziły przy prowadzeniu gospodarzy 16:9. Wyżej notowani ostrowianie nie zamierzali jednak się poddać, a że w od początku drugiej połowy miejscowi wyraźnie się pogubili. Ostrovia odrobiła straty. Pierwszej okazji na doprowadzenie do remisu ostrowianie wprawdzie nie wykorzystali, bo bramkarz MKS Filip Jarosz obronił rzut karny wykonywany przez Dawida Wesołka, ale trzy minuty później dopięli swego. Od tego momentu, aż do 57 minuty trwałą „wymiana ciosów” gol. Za gol. Wtedy Bartłomiej Jaszka oraz Michał Drej wyprowadzili gospodarzy na prowadzenie 30:28 i przyjezdni zdołali już tylko zmniejszyć rozmiary porażki. MKS wygrał ostatecznie 30:29. Bartłomiej Jaszka trenerskim debiucie pokonał Ostrovię, której jest wychowankiem.

W grupie A udany powrót na boiska pierwszej ligi zanotował Grunwald Poznań. Podopieczni trenera Rafała Walczaka w konfrontacji dwóch beniaminków pewnie pokonali na wyjeździe GKS Żukowo 30:24. Absolutny beniaminek I ligi z Żukowa ani przez moment nie był w stanie zagrozić znacznie bardziej doświadczonej drużynie z Poznania. Grunwald prowadził od początku, pierwszą połowę wojskowi wygrali pięcioma bramkami 16:11 i do końca kontrolowali wydarzenia na parkiecie
Na inaugurację wyjazdowe zwycięstwo odniosła również Nielba Wągrowiec wygrywając z innym beniaminkiem Mazurem Sierpc 33:30. Zdecydowanym faworytem spotkania byli wągrowczanie, ale zwycięstwo wcale nie przyszło im łatwo. Gospodarze na początku zaskoczyli nielbistów, ale animuszu starczyło im na 20 minut. Od tego momentu znacznie bardziej doświadczony zespół Nielby opanował sytuację, już do przerwy prowadził 17:13 i w sumie dość pewnie sięgnął po komplet punktów. Po przerwie wągrowczanie powiększyli’ jeszcze prowadzenie i wprawdzie ambitni gospodarze w końcówce zmniejszyli rozmiary porażki, ale wygrana Nielby nie była zagrożona.

Na inauguracje sezonu nie popisali się natomiast piłkarze ręczni Realu Astromal Lezno przegrywając na wyjeździe z licealistami gdańskiej SMS ZPRP 27:33. Od początku w bramce licealistów doskonale spisywał się Marek Bartosik, a że gospodarze byli skuteczni również w ofensywie w 14. minucie było 9:3, a w 21 minucie licealiści osiągnęli największą w tym meczu przewagę prowadząc 13:5. Później gra się wyrównała, ale zespół trenera Ryszarda Kmiecika w najkorzystniejszym dla siebie momencie zdołał jedynie zmniejszyć straty do trzech bramek. Wtedy była jeszcze szansa na odwrócenie losów spotkania, ale licealiści na więcej nie pozwolili. Złapali drugi oddech, „odskoczyli” na 29:21 i jak najbardziej zasłużenie wygrali.

Wyniki I ligi piłkarzy ręcznych:
MKS Kalisz – KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski 30:29 (16:9). Najwięcej bramek dla MKS: Adamski 6, Jaszka 4, Rożek 4, Sieg 3, Książek 3, Drej 3, najwięcej dla Ostrovii: Krzywda 9, Tomczak 6, Wesołek 4, Kuśmierczyk 3

GKS Żukowo – Grunwald Poznań 24:30 (11:16), Bramki dla Grunwaldu: Guraj 6, Wachowiak 6, Michniewicz 5, Martyński 4, Nowicki 3, Lubiewski 3, Westwal 1, Gintowt 1, Pawłowski 1

Mazur Sierpc – Nielba Wągrowiec 30:33 (13:17). Najwięcej bramek dla Nielby: Świerad 7, Widziński 6, Gąsiorek 5, Pietrzkiewicz 5, Gregor 3, Smoliński 3

SMS ZPRP Gdańsk – Real Astromal Leszno 33:27 (17:13). Najwięcej bramek dla Realu Astromal:Giernas 9, Leder 4, Łuczak 4, Pochopień 3.