Romeo Jozak nowym trenerem Legii Warszawa

  Romeo Jozak nowym trenerem Legii Warszawa

  Zdjęcie autora materiału

  Hubert Zdankiewicz

  Sportowy24

  Aktualizacja:

  Sportowy24

  O zwolnieniu Jacka Magiery ostatecznie zdecydowała sobotnia ligowa porażka Legii ze Śląskiem Wrocław
  1/10
  przejdź do galerii

  O zwolnieniu Jacka Magiery ostatecznie zdecydowała sobotnia ligowa porażka Legii ze Śląskiem Wrocław ©Adam Guz

  - To była trudna decyzja, ale ostatnie wyniki nie dały nam wyjścia. Potrzebny był nam wstrząs - tłumaczył prezes Legii Dariusz Mioduski środowe decyzje zarządu Legii Warszawa, który zdecydował o zwolnieniu ze stanowiska trenera Jacka Magierę. Pracę stracili również dyrektor sportowy Michał Żewłakow, asystent trenera Tomasz Łuczywek, trener przygotowania fizycznego Sebastian Krzepota i pracujący w dziale skautingu Marcin Żewłakow. Nowym trenerem mistrza Polski został Chorwat Romeo Jozak. Kontrakt został podpisany do końca sezonu, z opcją przedłużenia go na kolejne dwa lata.
  - Pewnego dnia podziękujecie prezesowi Mioduskiemu za tę wizję. To nie jest ryzyko - stwierdził Romeo Jozak na środowej konferencji prasowej. Zapewniał również, że wie jak dotrzeć do piłkarzy, żeby grali lepiej, niż dotychczas. Czego, jak czego, ale wiary we własne możliwości Chorwatowi nie brakuje, choć doświadczenie w roli, jaka mu przypadła, ma niewielkie.

  Jego pojawienie się w Warszawie było ogromnym zaskoczeniem.
  Podobnie, jak zwolnienie dotychczasowego trenera Jacka Magiery, o którym zarząd Legii poinformował we wtorek rano. Pracę stracili również dyrektor sportowy Michał Żewłakow, asystent trenera Tomasz Łuczywek, trener przygotowania fizycznego Sebastian Krzepota i pracujący w dziale skautingu Marcin Żewłakow.

  Zobacz galerię

  - Musiałem podejmować w przeszłości wiele decyzji, ale dzisiejsza rozmowa z Jackiem była najtrudniejszą w moim życiu. Nadal wierzę w Magierę, ale ostatnie wyniki nie dały nam wyjścia. Potrzebny był wstrząs - tłumaczył prezes Legii Dariusz Mioduski. - Jeszcze trzy dni temu wierzyłem, że przerwa na reprezentację podziała pozytywnie na piłkarzy. Wierzyłem, że to tylko chwilowy kryzys, a Jacek zostanie z nami na lata. Miał podpisać nowy kontrakt. Niestety, coś we mnie pękło po przegranym w sobotę meczu ze Śląskiem we Wrocławiu. Drużyna grała poniżej możliwości. W takim klubie, jak Legia, nie możemy sobie pozwolić na takie sytuacje. Potrzebujemy lidera, kogoś, kto potrząśnie szatnią, sprawi że piłkarze zaczną grać lepiej. Wierzę, że takim trenerem jest właśnie Romeo Jozak. Jest liderem i uważam, że ma wizję nowoczesnego futbolu, która się sprawdza. Spodziewam się, że ta osobowość zadziała - dodał.

  44-letni Chorwat pracował ostatnio w Dinamie Zagrzeb, gdzie był dyrektorem sportowym i szefem akademii, która przyniosła klubowi ogromne zyski z tytułu transferów. Pracował również w charakterze asystenta trenera, a w reprezentacji Chorwacji był dyrektorem technicznym. Ma natomiast niewielkie doświadczenie jeśli chodzi o samodzielne prowadzenie drużyn seniorskich. W NK Osijek pełnił funkcję szkoleniowca rezerw. - To prawda, że nie mam wielkich doświadczeń z pracy z seniorami. Ale jeśli masz plan i determinację, będziesz chciał coś osiągnąć, to odpowiedni moment nadejdzie - zapewniał w środę Jozak.

  W European Club Association, której Dariusz Mioduski został niedawno wiceprezesem, Chorwat pracuje w pionie odpowiedzialnym za szkolenie i rozwój młodzieży. To wyraźnie zdradza kierunek, jaki obierze teraz stołeczny klub, który m.in. z myślą o najmłodszych w 2019 roku rozpocznie zajęcia w nowoczesnej bazie treningowej w Książenicach.

  - Znaliśmy się wcześniej z trenerem Jozakiem. To, co było zrobione przez niego i jego zespół w ostatnich latach, było przez nas zauważone. W niedzielę skontaktowałem się z nim pierwszy raz, a w poniedziałek wieczorem ustaliliśmy wszystkie szczegóły - przyznał Mioduski.

  Jozak nie jest jedynym Chorwatem zatrudnionym w Legii. Jego asystentem będzie Dean Klafurić, przygotowaniem fizycznym zajmie się Krasimir Sos, a Ivan Kecija zostanie dyrektorem technicznym. W sztabie pozostanie Aleksandar Vuković.

  - Przychodzą do nas, żeby budować klub, nie dla pieniędzy. Moja wizja jest nadal taka sama. Jednym filarem będzie nasz skauting, a drugim szkolenie. Piłkarzy o odpowiednich umiejętnościach musimy sobie wyszkolić. Możemy ściągać z innych klubów najlepszych, ale tylko w pewnych kategoriach. Na pewne rzeczy po prostu nas nie stać - tłumaczył Mioduski, nawiązując do faktu, że przez ostatnie miesiące Legia straciła trzech kluczowych zawodników. Zimą Nemanję Nikolicia i Aleksandara Prijovicia, a po zakończeniu sezonu najlepszego gracza Lotto Ekstraklasy, Vadisa Odjidję-Ofoe.

  Ściągnięci w ich miejsce piłkarze nie spełniają na razie pokładanych w nich nadziei. Stąd również słaba w nowym sezonie postawa Legii, która nie tylko odpadła w eliminacjach Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Zaliczyła również kilka wpadek w lidze.

  - Dostajemy fachowców, którzy pomogą nam w wielu aspektach. Ivan Kepcija jest osobą z wielkim doświadczeniem. Opiera się o wiele nowoczesnych technologii, które pozwalają na wdrażanie nowoczesnej strategii - zachwalał nowych pracowników klubu Mioduski.

  - Witam wszystkich, to prawdopodobnie nie będzie moja ostatnia konferencja prasowa w języku angielskim, ale mam nadzieję, że szybko nauczę się polskiego, żeby komunikować się nie tylko z Wami, ale również z moimi piłkarzami - przywitał się z kolei z mediami nowy szkoleniowiec mistrza Polski. - Cieszę się, że tu jestem, to bez wątpienia największy krok w mojej zawodowej karierze. Dużo w niej przeszedłem, brakowało mi jednej rzeczy i ta rzecz będzie miała miejsce tutaj - dodał.

  - Pochodzę z kraju, w którym mamy wiele talentów, ale przekształcenie ich w doskonałych piłkarzy wymaga wiele ciężkiej pracy. Tylko to może zapewnić rozwój. Widziałem ostatnie mecze Legii i mam na nią pomysł. Będziemy waleczni, agresywni i będziemy więcej grali piłką - powiedział Chorwat, pytany o to, jaką wizję futbolu będzie chciał zaszczepić przy Łazienkowskiej.

  Kontrakt Jozaka został podpisany do końca sezonu, z opcją przedłużenia go na kolejne dwa lata. O tym, jak ta jego zatrudnienie wpłynie na Legię przekonamy się w niedzielę, gdy mistrz Polski podejmie u siebie Cracovię. - Będziemy gotowi na ten mecz, ale nie rozmawiajmy jeszcze o nazwiskach piłkarzy. Za wcześnie na szczegóły. Najbliższe spotkanie będzie dopiero pierwszym krokiem w stolicy - zakończył Jozak.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze jeden romeo

   Józwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   z półwyspu Bałkańskiego! Ten trend?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze jeden romeo

   Józwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   z półwyspu Bałkańskiego! Ten trend?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   magiera

   Edek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Łaska pańska na pstrym koniu jeździ. A tak niedawno temu wszyscy się rozpływali na Magierą, że młody, zdolny, poustawiał zespół, dał rade w Lidze Mistrzów. A teraz....... Zato panowie piłkarze...rozwiń całość

   Łaska pańska na pstrym koniu jeździ. A tak niedawno temu wszyscy się rozpływali na Magierą, że młody, zdolny, poustawiał zespół, dał rade w Lidze Mistrzów. A teraz....... Zato panowie piłkarze niewinni. Przy takich kopaczach nawet Special One nie pomoże.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ci co grają

   GregiryT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Piłkarze grają a nie trener ... a Legia ma słabych piłkarzy ... zaciąg trzeciego sortu.
   A szkolenie w Polsce leży - bo na zakup dobrych graczy nas nie stać.
   Będzie więc nadal mizernie niestety ...

   Sport z kraju i ze świata

   Zobacz więcej na Sportowy24.pl

   Najnowsze tweety