Pomarańczarnia MUKS lepsza w derbach od Lidera

Iwona Szarzyńska w niedzielnym meczu zdobyła dla Pomarańczarni MUKS 10 punktów
Iwona Szarzyńska w niedzielnym meczu zdobyła dla Pomarańczarni MUKS 10 punktów Fot. Grzegorz Dembiński
Ośmiu meczów potrzebowały koszykarki Enei AZS Poznań, by odnieść pierwsze zwycięstwo w ekstraklasie. Sobotni triumf nad MKK Siedlce podbuduje na pewno morale akademiczek. W derbach I ligi wygrała Pomarańczarnia MUKS Poznań.

Sobotni mecz w hali PP był bardzo ważny dla obu zespołów. Gospodynie nie zaznały jeszcze smaku ligowego zwycięstwa, a ekipa z Siedlec wygrała zaledwie dwa mecze. Wielu ekspertów przewidywało wyrównane widowisko i śmiało można stwierdzić, że mieli rację. Wszystkie kwarty poza ostatnią były bardzo zacięte.

Lepiej spotkanie rozpoczął zespół gości, który po trzech minutach prowadził sześcioma punktami (8:2). Bezbłędna była Magdalena Parysek-Bochniak, która w pierwszej kwarcie zdobyła 12 punktów. Trener Enei AZS Poznań długo nie czekał na rozwój sytuacji i wykorzystał pierwszy czas. Okazało się to niezwykle istotne. Jego zawodniczki weszły bowiem na wyższe obroty. Skuteczne zza linii rzutów za trzy punkty były Kateryna Rymarenko i Jazmine Davis. Dobrze pod koszem spisała się również nowa zawodniczka Enei AZS, Janea Weazy Smith i gospodynie wyszły na prowadzenie (13:12).

Poznanianki doskonale „weszły: w drugą kwartę. Gospodynie były bardziej agresywne, a to okazało się kluczem do skutecznej defensywy. Dzięki temu druga kwarta zakończyła się prowadzeniem miejscowych 40:37.

Trzecią odsłonę spotkania gospodynie rozpoczęły bardzo słabo. Przez blisko cztery minuty nie potrafiły zdobyć punktów, co skrzętnie wykorzystały koszykarki z Siedlec. Dopiero przerwa na żądanie trenera podziałała motywująco na zespół gospodarzy. Kolejno za trzy punkty trafiły Daria Marciniak i Davis. Dzięki temu na tablicy wyników było 52:47. Przewaga, którą wypracowały poznanianki po trzech kwartach wystarczyła, aby mogły one cieszyć się z pierwszego ligowego zwycięstwa.

– Gratuluję moim dziewczynom. Wykonały w ostatnim czasie dużo pracy. Można powiedzieć, że ciężka praca się opłaca. Bardzo dobrze rzucaliśmy za trzy punkty. Lepiej też broniliśmy. Cieszę się, że byliśmy przygotowani doskonale pod względem kondycyjnym – podkreślił trener Marek Lebiedziński.

PLKK: Enea AZS Poznań – PGE MKK Siedlce 85:64
(19:22, 21:15, 22:19, 23:8)

Enea AZS: Davis 29, Marciniak 18, Rymarenko 15, Parzeńska 6, Woźniak 7, Smith 7, Niemojewska 3, Szloser 0, Bednarczyk 0.
PGE MKK: Parysek-Bochniak 24, Mołłowa 19, Alikina 7, Kondus 5, Lapszyński 4, Trzeciak 2, Szmatowa 3, Żukowska 0.