Biofarm postraszył lidera I ligi, pogromy Enei AZS i Ostrovii, Pomarańczarnia MUKS i Lider Swarzędz z awansem do II rundy play-off

Filip Struski (z piłką) zdobył 16 punktów i był najskuteczniejszym zawodnikiem Biofarmu Basket Poznań Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Lider I ligi koszykarzy, Spójnia Stargard w tym sezonie przegrywa bardzo rzadko. W środę w hali City Zen w Poznaniu mogła ponieść dopiero trzecią porażkę w sezonie. Ostatecznie goście jednak wyszli z opresji i przerwali zwycięską serię poznaniaków. Natomiast koszykarki Enei AZS Poznań doznały wysokiej porażki w wyjazdowym meczu ekstraklasy z Energą w Toruniu.

Biofarm o włos od sensacji
Bardzo blisko sprawienia sensacji byli walczący o pierwszą ósemkę koszykarze Biofarmu Basket Poznań. Podopieczni Przemysława Szurka stoczyli bardzo wyrównany bój z liderem I ligi, Spójnią Stargard.
Poznaniacy świetnie spisywali się zwłaszcza w pierwszej połowie, kiedy zmusili rywali do rzutów z nieprzygotowanych pozycji. Sami z kolei szybko rozgrywali akcje i często trafiali do kosza po kontrach. Warto podkreślić, że gospodarze dobrze sobie radzili również w strefie podkoszowej mimo nieobecności niedysponowanego Adama Metelskiego.
Dobrze funkcjonująca maszyna delikatnie zacięła się jednak po przerwie i to spowodowało, że przyjezdni zaczęli wierzyć w pozytywne zakończenie swojej wizyty w stolicy Wielkopolski. Jeszcze trzy minuty przed końcem poznaniacy byli jednak na prowadzeniu. O ich porażce zadecydowały dwie trójki, pochodzącego z Nowego Tomyśla, Dawida Bręka (brata kontuzjowanego zawodnika Biofarmu, Mateusza). W ostatniej sekundzie bohaterem wieczoru mógł zostać Filip Struski, ale nie zdołał zakończyć akcji rozpaczy rzutem.
Poznańscy koszykarze nadal mają dużą szansę na fazę play-off, ale w pozostałych trzech kolejkach nie mogą sobie już pozwolić na potknięcie. Ekipa Przemysła Szurka zagra jeszcze z Notecią w Inowrocławiu, z Siarką Tarnobrzeg u siebie (31 marca, godz. 15) i z Pogonią w Prudniku.

Awans Lidera i Pomarańczarni
Słabo spisują się w ostatnich meczach ekstraklasy koszykarki Ostrovii. Tym razem podopieczne Wadima Czeczuro bardzo wysoko przegrały na własnym parkiecie z wyżej notowanym Basketem Gdynia.
Z kolei w I lidze koszykarek po heroicznym boju zwycięstwo odniosły zawodniczki Lidera Swarzędz. Ekipa Anny Talarczyk długo nie mogła być pewna wygranej, ale w końcówce zagrała skuteczniej i awansowała do II rundy play-off. Natomiast w derbach Wielkopolski trzecie spotkanie na swoją korzyść rozstrzygnęła Pomarańczarnia MUKS Poznań.

BLK: Energa Toruń - Enea AZS Poznań 96:64 (22:23, 29:16, 29:8, 16:17)
Enea AZS: Rymarenko 14, Stejskalova 12, Davis 11, Woźniak 10, Tunstull 6, Niemojewska 5, Parzeńska 4, Banach 2.
Ostrovia – Basket Gdynia 55:88 (17:21, 14:28, 8:18, 16:21)
Ostrovia: Lewis 22, Jones 14, Jasnowska 11, Ruljowa 5, Nowicka 2, Jaworska 1.

I liga koszykarzy:
Biofarm Basket Poznań – Spójnia Stargard 72:74 (14:11, 19:17, 16:23, 23:23)

Biofarm: Struski 16, Wieloch 12, Kurpisz 11, Fiszer 11, Czyż 8, Konopatzki 5, Samsonowicz 5, Gruszczyński 2, Smorawiński 2.
I liga koszykarek: Lider Swarzędz – Basket Aleksandrów 75:68 (19:23, 16:20, 22:14, 18:11) Najwięcej dla Lidera: Szloser 17, Tyszkiewicz 15.
Pomarańczarnia MUKS – Tęcza Leszno 64:50 (15:11, 17:10, 18:18, 14:11) Najwięcej: dla MUKS: Szarzyńska 16, dla Tęczy: Walentowska 16.