Kajakarstwo: Marta Walczykiewicz po raz drugi w karierze mistrzynią Europy. Siedem medali Polaków na torze w Belgradzie

Marta Walczykiewicz znów jest niekwestionowaną mistrzynią polskich kajaków
Marta Walczykiewicz znów jest niekwestionowaną mistrzynią polskich kajaków Fot. Archiwum Polskiego Związku Kajakowego
Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz) zdobyła w Belgradzie złoty medal mistrzostw Europy w konkurencji olimpijskiej K1 200 metrów. To drugie złoto ME w karierze 31-latki, która dwa lata temu na igrzyskach w Rio de Janeiro wywalczyła srebrny medal. Tytułem w Belgradzie podopieczna Tomasza Kryka potwierdziła, że po słabszym poprzednim sezonie, w tym roku wróciła już do wielkiej formy.

Walczykiewicz rozpoczęła sezon od czwartego miejsca w zawodach Pucharu Świata w węgierskim Szegedzie. Dwa tygodnie temu triumfowała już jednak w takich samych zawodach w Duisburgu. W Belgradzie kaliszanka nie pozostawiła rywalkom złudzeń. Fantastycznie wystartowała i pewnie wygrała z czasem 39.697. Wielkopolska kajakarka słynie ze świetnej reakcji startowej, ale w stolicy Serbii wyszła z bloków lepiej niż Usain Bolt...

Druga była Węgierka Danuta Kozak (40.023). Reprezentantka Węgier wcześniej wywalczyła złoto po zmaganiach na 500 m. Trzecie miejsce zajęła Dunka Emma Jorgensen (40.199), która była lepsza od Walczykiewicz podczas inauguracyjnych zawodów PŚ w Szegedzie. Poprzednio kaliska kajakarka mistrzynią Europy w K1 na 200 m została pięć lat temu w Sewilli.
Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek zdobyły złoty medal w K2 na 1000 m. Wicemistrzynią Europy w C1 na 200 m (konkurencja olimpijska) została natomiast Dorota Borowska.

W rywalizacji czwórek kanadyjkarzy na 500 metrów brązowe medale zdobyli Polacy, którzy wystąpili w składzie: Wiktor Głazunow, Arsen Śliwiński, Michał Łubniewski (Stomil Poznań) oraz Marcin Grzybowski. Trzecia w rywalizacji na 500 m była Anna Puławska. Podobnie jak dwójka K2 na 200 m, Dominika Włodarczyk, Katarzyna Kołodziejczyk (KTW Kalisz). Na najniższym stopniu podium stanęli również Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski w C2 na 200 m. W sumie zdobyliśmy więc siedem krążków.

Piąte miejsce zajęła dwójka kanadyjkarzy, Vincent Słomiński (Stomil Poznań), Mateusz Kamiński. Dla naszych zawodników występ był delikatnie rozczarowujący, tym bardziej, że apetyt na medal wzrósł po ich wygranej w pierwszych tegorocznych zawodach PŚ.