Marcel Ewen z Luksemburga najlepszy na Cavaliadzie w Poznaniu [ZDJĘCIA]

LUMAR
Marcel Even z Luksemburga najlepszy na Cavaliadzie w Poznaniu
Marcel Even z Luksemburga najlepszy na Cavaliadzie w Poznaniu Łukasz Gdak
Marcel Ewen z Luksemburga na koniu Excenel V wygrał Grand Poznania, najważniejszy konkurs Cavaliady, międzynarodowych zawodów jeździeckich w skokach przez przeszkody CSI3*W. W czterodniowych zmaganiach w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich rywalizowało blisko 250 jeźdźców z 24 krajów, a w targowych stajniach stanęło 500 koni. Pula nagród wynosiła ponad pół miliona złotych.

W konkursie Grand Prix Poznania, gospodarz toru – Andrea Colombo z Włoch ustawił bardzo trudny parkur, ze 160-centymetrowymi przeszkodami. Konkurs stanowił też kwalifikację do Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata, zawodnicy walczyli także o punkty do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI). Dodajmy, że finał Pucharu Świata w marcu odbędzie się w Omaha w USA. Ważnym elementem poznańskich zawodów była również rywalizacja w rankingu Cavaliada Tour, obejmującym tradycyjnie zmagania w Poznaniu, Lublinie (od 2 do 5 lutego 2017 roku) i na warszawskim Torwarze (od 23 do 26 lutego 2017).

W niedzielne popołudnie w konkursie o nagrodę PKO Banku Polskiego, pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania i pod patronatem magazynu Horse Business zawodnicy walczyli w sumie o 120 tysięcy złotych, z czego Ewen otrzymał 30 tysięcy złotych. Wśród siedmiu uczestników rozgrywki nie było Polaków, a najlepszy z nich Kamil Grzelczyk, mistrz Polski zajął 10. miejsce.

Sobota na Cavaliadzie była bardzo udana dla Jarosława Skrzyczyńskiego z klubu jeździeckiego Agro-Handel Śrem, który trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium, w tym także podczas prestiżowego konkursu zaliczanego do rankingu Światowej Federacji Jeździeckiej. Lider rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego najpierw na na ogierze Monsun wygrał konkurs małej rundy (dwufazowy, 135 cm). Na kolejnych miejscach uplasowali się także Wielkopolanie – Krzysztof Ludwiczak z HEAA Turek na Queen la Balou i Leszek Gramza z AgroHandlu na Baldessarini.
Potem Skrzyczyński wygrał finał średniej rundy (z rozgrywką, 145 cm, ranking FEI), tym razem klaczy Chacclana. Trzeci powód do radości jeźdźca ze Śremu to wygrana w finale konkursu Youngster Cup na klaczy Cassia de Lys L.

W sobotni wieczór blisko pięć tysięcy sympatyków jeździectwa niezwykle żywiołowo dopingowało zawodników startujących w atrakcyjnym konkursie speed and music. Triumfowała Joerne Sprehe z Niemiec na siwym koniu Kick Like Bum. Najlepszy z Polaków Wojciech Wojcianiec na koniu Naccord Melloni wywalczył czwarte miejsce.

Podczas poznańskiej Cavaliady rywalizowano także w innych konkurencjach. W halowym Pucharze Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi najlepszy był Piotr Mazurek z JKS Jagodne. W Cavaliadzie Future w kategorii mini najlepsza była Alicja Markiewicz, a kategorię midi wygrała Klara Kozioł. Były też zawody w WKKW, ujeżdżeniu i woltyżerce.

Cavaliada w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się już po raz siódmy, choć zawody jeździeckie na targach odbywają się od 1995 roku. Dominik Nowacki, dyrektor Cavaliady i jeden z jej pomysłodawców zapowiada, że w przyszłym roku poznańskie zawody będą miały rangę czterogwiazdkową.

– Oczywiście znacznie wzrośnie pula nagród, przyjadą jeszcze lepsi zawodnicy, choć już teraz gościliśmy pięciu jeźdźców z czołowej setki rankingi FEI – mówi Dominik Nowacki.