Jeździectwo: Dominator z KJ Agro-Handel Śrem wygrywa w stolicy!

Zwycięzcy cyklu Cavaliada Tour: Od lewej: Andrzej Opłatek, Mściwoj Kiecoń, Sandra Piwowarczyk-Bułak i Jarosław Skrzyczyński Fot. Archiwum MTP
W stolicy odbyła się ostatnia odsłona popularnej i dobrze znanej też w Wielkopolsce Cavaliady. Większość nagród zdobyli jeźdźcy z naszych klubów.

Zwycięzcą najważniejszego konkursu, Grand Prix z rozgrywką (160 cm) o nagrodę PKO BP, eliminacji PŚ i Cavaliady Tour, pod patronatem Międzynarodowych Targów Poznańskich został Jarosław Skrzyczyński (KJ Agro-Handel Śrem) na koniu „Crazy Quick”.
38-letni mistrz Polski w skokach przez przeszkody w ostatnich dwóch sezonach jest na krajowym podwórku prawdziwym dominatorem. Jaka jest więc jego recepta na sukces?

– Odporność na stres jest ważna, ale chyba nie najważniejsza. Równie ważne jest szczęście i umiejętności. Na nic by się też zdała dobra dyspozycja psychiczna jeźdźca, gdyby koń nie był zdrowy. W sumie jest więc wiele czynników, które składają się na końcowy wynik. Przede wszystkim trzeba dużo jeździć i skakać, bo w ten sposób nabiera się rutyny – mówił Skrzyczyński, który wrócił do domu bogatszy o prawie 100 tys. zł.

Gospodarz toru Marco Hesse ustawił trudny parkur, stąd do finałowej rozgrywki zakwalifikowało się czterech zawodników, ale wśród nich były aż dwie pary z Polski. Konkurs ukończyło 32 zawodników. Drugie miejsce zajęła Sandra Piwowarczyk-Bałuk (SK Ciekocinko), a trzecie Węgierka Mariann Hugyecz.

Wyniki finałowego konkursu zadecydowały o kwalifikacji trzech zawodników do Pucharu Świata. Cavaliada przyniosła szczęście Polakom, ponieważ aż dwóch naszych jeźdźców uzyskało prawo startu w finale PŚ w Goeteborgu (24-28 marca).

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się Skrzyczyński. Dotychczasowy lider, Michał Kaźmierczak zajął drugie miejsce, tym samym po raz drugi uzyskał prawo startu w zawodach w Goeteborgu. Trzecią przepustkę do szwedzkich zawodów wywalczyła wspomniana Hugyecz.

Jeździecki cykl zawodów w skokach przez przeszkody Cavaliada Tour to jedyne w Polsce wydarzenie autoryzowane przez FEI (Międzynarodowa Federacja Jeździecka). Zwycięzcą Cavaliada Tour został po raz trzeci Jarosław Skrzyczyński. Drugi był jego kolega klubowy Mściwój Kiecoń, a trzecia Sandra Piwowarczyk-Bałuk.

Zwycięzcą wśród młodych jeźdźców (do 21 lat) okazał się z kolei inny Wielkopolanin, 18-letni Andrzej Opłatek (HEAA Turek).