Nie deformuj techniki biegania!

  Nie deformuj techniki biegania!

  Przemysław Walewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Nie deformuj techniki biegania!
  Druga odsłona sezonu startowego coraz bliżej. Półmaratony, „dziesiątki” i na uwieńczenie startów – maraton. Trzeba nie tylko dobrze rozplanować treningi, ale też zawczasu zadbać o buty na jesienne starty. Butów do biegania nie szuka się „last minute” i na promocyjnych wyprzedażach. Można, owszem, trafić na okazję, ale pod warunkiem, że wiesz jakich butów szukasz, a nie polujesz tylko na atrakcyjną cenę. Nieprawidłowy dobór butów do biegania może szybko zafundować tobie nie tylko kontuzję.
  Nie deformuj techniki biegania!
  Nie chodzi o to, by biegać na boso, ponieważ trudno zasuwać na bosaka po asfalcie, kamieniach i szkle. Podczas treningów i startów w Etiopii spotkałem może dwóch bosonogich biegaczy. Mistrz olimpijski w maratonie Etiopczyk Bikila Abebe wygrał wprawdzie w Rzymie bez butów, ale był to rok 1960 r. Kolejne maratony biegał już w cieniutkich butach. Dzisiaj byśmy je nazwali „naturalne”.

  Nie każdy może jednak biegać w takich startówkach, ponieważ większość nie potrafi biegać naturalnie.
  Początkujący biegacze stawiają kroki z tzw. pięty. To w dużej mierze wymusza obuwie. Lądowanie na pięcie sprawia, że nie można użyć stopy jako sprężyny. To skraca krok, obciąża mięśnie czworogłowe, a łydki nie pracują wystarczająco mocno. Co więcej, biodra i miednica przejmują siłę uderzenia o podłoże, a to prowadzi do kontuzji.

  Wielu wydaje się, że wystarczy kupić buty, ubrać się i po prostu zacząć biegać. „Chociaż bieganie należy do najszerzej dostępnych sportów, takie uproszczenie sprowadziło wielu biegaczy na manowce”, dodaje Danny Abshire, amerykański trener czołówki maratończyków i triathlonistów, nauczyciel naturalnego biegania. „Miliony zapisują się na zawody i maratony, ale niewiele myśli o treningu czy właściwej technice biegu”. Bez poprawnej (czytaj: naturalnej) techniki biegu można ukończyć półmaraton i maraton, uciec zawałom, ale prędzej czy później dopadną ciebie kontuzje. Można zagrać w golfa kijem od szczotki, ale, przyznacie, raczej będzie to komiczne. Bez poprawnej techniki będziesz wkładał za dużo energii w stosunku do osiągniętego efektu. To tak, jakbyś młócił wodę pseudokraulem podczas etapu pływackiego triathlonu, trwoniąc siły na kolejne etapy.

  eraz czas na drugą stronę medalu. Prawidłową technikę biegu uniemożliwiają buty biegowe. Wiele modeli wymusza niepożądany ruch. Zakup obuwia wyposażonego w rozmaite „wodotryski” nic nie gwarantuje. Musisz mieć buty skrojone na siebie (o tym w kolejnych odcinkach). Biegacz musi stanąć twardo na ziemi. Dosłownie. Nie bujać się, jak na resorach. „W momencie, kiedy przodostopie dotyka ziemi, informacja dociera do twojego mózgu, który wykorzystuje wiedzę o pozycji ciała, by biec w najbardziej efektywny sposób”, wyjaśnia Danny Abshire, który zastosował swoją wiedzę w nauce biegania takich mistrzów, jak Mark Allen, sześciokrotny zwycięzca zawodów Ironman na Hawajach czy inny mistrz triathlonu Craig Alexander.

  Naukę biegania trzeba zacząć od stóp. Nie od kręcenia śmieciowych kilometrów. Wydajność, jakość kroku biegowego zależy od pracy stóp złożonych z 26 kości, 33 stawów i ponad setki ścięgien, więzadeł. Teraz pewnie inaczej spojrzysz na swoje stopy.

  Top sportowy 24 - Zobacz:

  Źródło: vivi24  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  buty do podstawa

  Olga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Bieganie to nie taki prosty sport, bo przede wszystkim wymaga przygotowania. Przy bieganiu dużo mięśni pracuje i stawy mogą być obciążone. Ja jak biegam to dużą uwagę na obuwie zwracam. Do tego też...rozwiń całość

  Bieganie to nie taki prosty sport, bo przede wszystkim wymaga przygotowania. Przy bieganiu dużo mięśni pracuje i stawy mogą być obciążone. Ja jak biegam to dużą uwagę na obuwie zwracam. Do tego też w biegowych butach używam wkładek stepforward które dodatkowo dbają o moją stopę by nic się z nią nie stało. Jak się ma dobre buty to można zacząć bieg. zwiń

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl