Za nami Dragony, czyli Smocze łodzie i kajaki nad Maltą

Bębniarze ostro zagrzewali do walki swoich kolegów i koleżanki
Bębniarze ostro zagrzewali do walki swoich kolegów i koleżanki Fot. Grzegorz Dembiński
Ponad 800 osób startujących, 3 imprezy w jeden dzień w jednym miejscu. II edycja Poznań Canoe Challenge, VIII edycja Mistrzostw Szkół w Smoczych łodziach oraz III Akademicki Puchar w Smoczych łodziach przeszły już do historii.

W 2. Poznań Canoe Challenge wystartowało czterdzieści pięć załóg. Dziewięćdziesięciu amatorów kajakarstwa wypłynęło na Jezioro Maltańskie, by zmierzyć się ze sobą na dystansie 6 km. Każda załoga walczyła bardzo dzielnie.

Pierwsze miejsce zajęła para mieszana z nr 22 Agnieszka i Mateusz Rynkiewiczowie. Najlepszą osadą kobiecą zostały Iwona Młodzik i Lidia Nowak. Dużo wrażeń dostarczyli również uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy ścigali się w VIII edycji Mistrzostw Szkół w Smoczych łodziach. Rozstrzygnięto wiele wyścigów, by wyłonić tę najlepszą, najszybszą i najbardziej zgraną grupę. Rywalizacja była bardzo zacięta.

Nie brakowało chwili strachu, kiedy cała drużyna zafundowała sobie kąpiel w jeziorze. Na szczęście kamizelki ratunkowe oraz czujność ratowników i ich sprawna akcja pozwoliły na szybkie wyłowienie uczniów i doholowanie ich do brzegu. Nikomu nic się nie stało, a zawodnicy, którzy ulegli niefortunnemu wypadkowi weszli na ląd z uśmiechami na twarzach.

Wśród szkół podstawowych najlepszą okazała się Szkoła Podstawowa nr 6 z Poznania, za nią uplasowała się SP nr 27 również z Poznania. Ostatnie miejsce na podium zajęła SP z Jerzykowa. W finale była także SP nr 1 z Suchego Lasu, walczyła do końca i zajęła czwarte miejsce.

W kategorii szkół gimnazjalnych finał wszyscy oglądali w prawdziwym napięciu. Drużyna z sąsiednich Czech w kwalifikacjach zostawiała konkurencję daleko z tyłu. Jednak w finale drużyny szły łeb w łeb i trudno było jednoznacznie określić, kto był pierwszy. Zwycięzcy wyłonili się dopiero po zweryfikowaniu wyników przez sędziów.  Zwycięstwo ostatecznie wywiosłowała szkoła z Brna, ale Gimnazjum z Lubonia przegrało o centymetry.

W konkursie na najlepiej kibicującą szkołę uczniowie zgotowali prawdziwie gorącą atmosferę, której nie powstydziłyby się imprezy rangi mistrzowskiej. Ostatecznie pojedynek wygrało podobnie jak przed rokiem Gimnazjum nr 44.

Wisienką na torcie była rywalizacja w ramach Akademickiego Pucharu w Smoczych Łodziach. Wystartowało 26 osad (ponad 280 studentów), ale chyba nie dziwi nikogo, że na najwyższym stopniu podium stanęła osada AWF (złożona ze studentów i wykładowców). O drugie miejsce zaciekle walczyły dwie uczelnie. W rezultacie lepsza okazała się grupa 5. z Uniwersytetu Przyrodniczego, przed grupą 2. z UAM.

Zawody odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta Poznania. Wśród gości obecny był także Grzegorz Nowak, brązowy medalista igrzysk w Moskwie.