Wszyscy Polacy awansowali do finałów mistrzostw świata juniorów

Tomasz Sikorski
Daniel Kaczmarek (z lewej) i Bartosz Smektała pojadą o medale IMŚJ
Daniel Kaczmarek (z lewej) i Bartosz Smektała pojadą o medale IMŚJ Oliwer Kubus
Bartosz Smektała i Robert Lambert byli poza zasięgiem rywali i wygrali turniej kwalifikacyjny w Rawiczu.

Nie było niespodzianek podczas turniejów eliminacyjnych mistrzostw świata juniorów. Faworyci nie zawiedli i w komplecie awansowali do turniejów finałowych. Jedna z kwalifikacji odbyła się w sobotę w Rawiczu, gdzie zgodnie z oczekiwaniami o pierwsze miejsce rywalizowali Bartosz Smektała z Fogo Unii oraz Robert Lambert. Ostatecznie, na najwyższym stopniu podium stanął Brytyjczyk, ponieważ leszczynianin upadł w biegu dodatkowym.

Kolizji na rawickim torze było zresztą co niemiara. To spowodowało, że o awans otarł się nawet jadący jako rezerwowy Wiktor Lampart. Przepustkę do turniejów finałowych uzyskało jednak tylko czterech najlepszych zawodników z każdego turnieju eliminacyjnego. W tym gronie znaleźli się również Daniel Kaczmarek i broniący tytułu Maksym Drabik, którzy w Libercu zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Wygrał Duńczyk Patrick Hansen, a czwarte miejsce zajął Słoweniec Nick Skorja.

Trzeci turniej odbył się w Vet-landzie i tam, zajmując trzecią lokatę, awans wywalczył Dominik Kubera z Fogo Unii. Lepsi od juniora Byków okazali się tylko Rosjanin Gleb Czugunow i Brytyjczyk Daniel Bewley. Ze Szwecji z awansem wyjechał również startujący na co dzień w barwach PSŻ Poznań, Duńczyk Frederik Jakobsen. Znamy zatem dwunastu finalistów IMŚJ. Trzech kolejnych zawodników otrzyma stałe dzikie karty.

W tym gronie będzie pewnie Szwed, bo żadnemu reprezentantowi tego kraju nie udało się przebrnąć przez eliminacje. Najbliżej był Filip Hjelmland, który został sklasyfikowany na piątym miejscu w Vetlandzie. Bliski awa-nsu był też Czech Filip Hajek, który w Libercu przegrał bieg dodatkowy z Nickiem Skorją. A wa-rto dodać, że trzeci, ostatni turniej finałowy odbędzie się właśnie w Czechach, a konkretnie w Pardubicach. Wcześniej juniorzy rywalizować będą w Daugavpils i Lesznie (22 lipca).

Wyniku turnieju w Rawiczu: 1. Robert Lambert (W. Brytania) 14+3 (3,3,3,3,2), 2. Bartosz Smektała (Polska) 14+w (3,3,3,2,3), 3. Andreas Lyager (Dania) 13 (2,3,2,3,3), 4. Robert Chmiel (Polska) 12 (1,2,3,3,3), 5. Wiktor Lampart (Polska) 11 (2,3,3,3,u), 6. Daniel Spiller (Niemcy) 9 (2,2,2,2,1), 7. Jaimon Lidsey (Australia) 8 (2,3,1,2,w), 8. Szymon Szlauderbach (Polska) 8 (3,w,1,2,2), 9. Lukas Fienhage (Niemcy) 8 (3,1,2,1,1), 10. Christian Thaysen (Dania) 6 (t,2,1,1,2), 11. Roman Lachbaum (Rosja) 5 (1,0,1,2,1), 12. Jan Kvech (Czechy) 4 (0,1,2,0,1), 13. Alexander Woentin (Szwecja) 3 (1,2,w,0,d), 14. Josef Novak (Czechy) 3 (0,1,1,1,0), 15. Dmytro Mostowik (Ukraina) 1 (0,1), 16. Dennis Fazekas (Węgry) 1 (1,w), 17. Thomas Valladon (Francja) 0 (w,0,0,u,0).