W derbach Wielkopolski Nielba lepsza od Grunwaldu

MAC, LUMAR
Pojedynek Grunwaldu z Nielbą
Pojedynek Grunwaldu z Nielbą Grzegorz Dembiński
W pierwszej lidze piłki ręcznej mężczyzn spośród drużyn naszego regionu zwycięstwa odniosły zespoły Nielby Wągrowiec i Realu Astromalu Leszno, zremisował MKS Kalisz, a porażki poniosły Grunwald Poznań oraz KPR Ostrovia.

Kilkanaście dni temu w meczu Pucharu Polski piłkarze ręczni Grunwaldu pokonali Nielbę Wągrowiec, awansując do dalszych rozgrywek. W spotkaniu ligowym, także w Poznaniu, ze zwycięstwa cieszyli się nielbiści, którzy wygrali 28:26, chociaż przez większą część meczu prowadzili poznaniacy.

Porażki Grunwaldu nie zapowiadała zwłaszcza pierwsza połowa, która przebiegała pod dyktando podopiecznych trenera Rafała Walczaka i przyniosła poznaniakom trzybramkowe prowadzenie 18:15 (wcześniej m. in. 9:4 i 10:5). Po przerwie wągrowczanie szybko zmniejszyli straty do zaledwie jednego gola, ale do remisu długo nie potrafili doprowadzić. Stało się to dopiero w 54. minucie, po czym zespół grającego trenera Bartosza Świerada „poszedł za ciosem” i po dobrej końcówce meczu przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Grunwald w okresie tygodnia przegrał drugie spotkanie derbowe (w poprzedniej kolejce w Lesznie) i z dorobkiem czterech punktów otwiera strefę spadkową. Nielba plasuje się w środku tabeli grupy A.

W tej grupie zwycięstwo odniósł także Real Astromal Leszno, który nas wyjeździe pokonał Sokoła Browar Kościerzyna 21:20. Kapitalne zawody rozegrał w zespole z Leszna Marcin Giernas. Już w pierwszej połowie rzucił rywalom siedem bramek, dzięki czemu jego drużyna po pierwszej części meczu prowadziła wyraźnie 12:7. Gospodarze nie zamierzali jednak rezygnować, w 51. minucie objęli nawet prowadzenie, ale w wyrównanej, emocjonującej końcówce skuteczniejsi okazali się podopieczni Macieja Wieruckiego i to oni sięgnęli po cenne punkty.

W grupie B oba wielkopolskie zespoły rozegrały mecze, których przebieg był bardzo dziwny. Po serii pięciu zwycięstw z rzędu, drugą porażkę w sezonie poniosła drużyna KPR Ostrovii, która niespodziewanie przegrała na wyjeździe z ASPR Zawadzkie 30:35. Ostrowianie są zespołem znacznie wyżej notowanym od rywala i kiedy po 10 minutach prowadzili 6:1, nic nie zapowiadało, że mogą mieć kłopoty. Podopieczni Krzysztofa Przybylskiego do przerwy utrzymali jeszcze przewagę prowadząc 17:15. Druga połowa należała jednak zdecydowanie do gospodarzy. Miejscowi zdołali wyłączyć z gry czołowego zawodnika Ostrovii Mariusza Kuśmierczyka, a ponadto mieli w bramce Sławomira Donosewicza. Doświadczony 48-letni golkiper zaczynał spotkanie jako trzeci bramkarz miejscowych, ale kiedy pojawił się na parkiecie został bohaterem meczu. Ostrowianie nie potrafili znaleźć na niego sposobu, co pozwoliło miejscowym nie tylko odrobić straty, ale systematycznie powiększać przewagę i odnieść nieoczekiwane, ale zasłużone zwycięstwo.

MKS Kalisz do przerwy przegrywał przed własna widownią z Moto Jelcz Oława różnicą aż 10 bramek (8:18), a mimo to gospodarze uratowali cenny punkt, remisując ostatecznie 27:27. Kaliszanie po efektownej pogoni dogonili rywali trzy minuty przed ostatnią syreną i chociaż goście ponownie objęli prowadzenie, ostatnie słowo należało do kaliszan. Bramkę na wagę remisu zdobył Bartłomiej Jaszka, grający trener MKS. Najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu z Kalisza był młody Michał Czerwiński.

W I lidze kobiet Sparta Oborniki pauzowała.

Grunwald Poznań – Nielba Wągrowiec 26:28 (18:15). Najwięcej bramek dla Grunwaldu: Martyński 8, Wachowiak 7, Guraj 3, najwięcej dla Nielby: Gregor 7, Smoliński 5, Świerad 4, Skrzypczak 3, Widziński 3.

Sokół Browar Kościerzyna – Real Astromal Leszno 20:21 (7:12). Najwięcej bramek dla Realu Astromalu: Giernas 9, Przekwas 5.

ASPR Zawadzkie – KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:30 (15:17). Najwięcej bramek dla Ostrovii: Gajek 6, Tomczak 6, Kuśmierczyk 5, Wojkowski 4, Staniek 3.

MKS Kalisz – Moto Jelcz Oława 27:27 (8:18). Najwięcej bramek dla MKS Kalisz: Czerwiński 8, Galewski 6, Jaszka 4, Mosiołek 3.