Sensacja w Spodku. Belgia lepsza od Francji, trener Heynen nie rzuca słów na wiatr ZDJĘCIA

1/36
    przejdź do galerii

Sensacja w Spodku. Belgia lepsza od Francji ©MARZENA BUGAłA-AZARKO

Wczoraj pierwszy mecz w
mistrzostwach Europy rozegrali Francuzi. Obrońcy tytułu sprzed dwóch lat przegrali w Katowicach z Belgią 2:3!
    Daniem głównym w Spodku był wczoraj pojedynek Francji z Belgią. Trener Belgów Vital Heynen kiedy prowadził reprezentację Niemiec zdobył z nią brązowy medalu mistrzostw świata w2014 r., pokonując w Katowicach Francję 3:0. Teraz zapowiadał, że znowu chce sprawić niespodziankę igrać z Belgią o medal. Heynen nie rzucał słów na wiatr.

Początek był sensacyjny. Belgowie prowadzili 9:5 i choć Francuzi gonili, wygrali seta 25:22.
    Mistrzowie Europy grali bez swojej gwiazdy Earvina Ngapetha, który przed ME leczył kontuzję i trener Laurent Tillie postanowił go oszczędzać. Belgowie postraszyli mistrzów Europy w pierwszym secie, ale w następnym nie byli w stanie ich powstrzymać.

To jednak nie koniec emocji w tym meczu. Po przerwie Belgowie znowu dali o sobie znać i pojedynek rozstrzygnął się dopiero w tie breaku. W piatem secie od początku prowadzili Belgowie i skutecznie powstrzymywali mistrzów Europy. Sensacja wisiaZobacz galerięła w powietrzu! Belgowie prowadzili 12:11 i nie wypuścili okazji już z rąk.

Zanim Trójkolorowi pojawili się w hali na parkiecie Spodka zmierzyli się ze sobą Holendrzy i Turcy. Nie tak dawno obie te drużyny rywalizowały ze sobą w Lidze Światowej II Dywizji. W Ankarze po zaciętym meczu triumfowali gospodarze 3:2. W Spodku Turkom poszło znacznie łatwiej, wygrali 3:1.

Większe szanse na sukces przed meczem dawano jednak Pomarańczowym. Holendrzy znacznie więcej zwojowali do tej pory na mistrzostwach Europy, w 1997 r. u siebie wywalczyli nawet złoty medal. Od tej pory jednak Holendrom nie udało się już więcej stanąć na podium. W tym roku w LŚ drugiej dywizji w finale przegrali ze Słowenią oraz Australią i ostatecznie zajęli 15 miejsce. Turcy wypadli jeszcze gorzej, bo ukończyli te prestiżowe rozgrywki na 23 miejscu.

Holendrów dopingowała całkiem spora grupa kibiców ubrana w pomarańczowe koszulki. Byłoby ich więcej, gdyby dołączyła do nich... ochrona, która także miała koszulki tego koloru.

Zobacz galerię

W kadrze Holendrów nie ma zawodników z polskiej ligi. Szanse na znalezienie się w kadrze Gido Vermulena miał były gracz ZAKSY Kędzierzyn Dick Kooy, ale szkoleniowiec nie zdecydował się zabrać go do Polski. W kadrze zabrakło także znanego z występów w Jastrzębskim Węglu Roba Bontje. Holender przed mistrzostwami Europy postanowił zakończyć reprezentacyjną karierę.

Mecz Holandii z Turcją miał duży ciężar gatunkowy dla obu drużyn. Stawką było co najmniej trzecie miejsce w grupie, bo obie ekipy są słabsze od Francji i Belgii. Dwa pierwsze sety niespodziewanie wygrali siatkarze znad Bosforu. Dopiero po 10-minutowej przerwie i zmianach w składzie Holendrzy zaczęli grać lepiej wygrali seta, ale stać ich było tylko na tyle. Czwarty set znowu padł łupem Turków, którzy chyba sami nie wierzyli w zwycięstwo. Do Katowic nie przysłali ani jednego dziennikarza.

Wyniki. Grupa A

Polska - Serbia 0:3 (22:25, 22:25, 20:25), Finlandia - Estonia 3:2 (25:21, 25:22, 25:27, 22:25, 15:9).

W sobotę grają Serbia - Estonia (17.30), Polska - Finlandia (20.30)

1. Serbia133:0
    2. Finlandia123:2
    3. Estonia1 12:3
    5. Polska100:3

Grupa B

Bułgaria - Rosja 0:3 (23:25, 20:25, 19:25), Hiszpania - Słowenia 0:3 (25:27, 15:25, 16:25). W sobotę grają Rosja - Słowenia (17.30),
Hiszpania - Bułgaria (20.30)

Grupa C

Czechy - Słowacja 3:1 (25:19, 28:30, 25:16, 25:17), Niemcy - Włochy 3:2 (25:22, 21:25, 19:25, 25:19, 15:8) . W niedzielę grają Włochy - Słowacja (17.30), Niemcy – Czechy (20.30)

Grupa D

Holandia - Turcja 1:3 (19:25, 22:25, 25:21, 22:25), Francja - Belgia 2:3 (22:25, 25:23, 21:25, 25:23, 12:15).

W niedzielę w Katowicach grają Belgia - Turcja (17.30), Francja - Holandia (20.30)