Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański maraton z Japończykami i płaską trasą

Radosław Patroniak
27-letnia Japonka Haruna Takada legitymuje się najlepszą życiówką spośród wszystkich zgłoszonych zawodniczek
27-letnia Japonka Haruna Takada legitymuje się najlepszą życiówką spośród wszystkich zgłoszonych zawodniczek Fot. Archiwum Haruny Takady
Ponad 7 tys. osób zgłosiło się już do 18. edycji poznańskiego maratonu (42, 195 km). W przyszłą niedzielę, 15 października, rekordu frekwencji pewnie nie będzie, ale jest szansa na pobicie wyniku sprzed roku (bieg ukończyło wtedy 6326 zawodników). Będzie też szansa na pobicie rekordu trasy, bo po raz pierwszy w historii przyjadą do nas dwie biegaczki elity z Japonii, a jedna z nich Haruna Takada ma życiówkę właśnie na poziomie rekordowego wyczynu Kenijki Irene Chepikuri sprzed trzech lat.

– To rzadko spotykana sytuacja, że w Europie pojawiają się najlepsi biegacze z Japonii. Dzięki partnerskiej współpracy z miastem Takasaki już w środę przyleci do nas pięcioro zawodników. Druga z zawodniczek, 20-letnia Miyu Hatakeyama, będzie debiutować w biegu maratońskim, ale ją też stać na spektakularny wynik. Podobnie zresztą jak całą plejadę Polek – przyznał Łukasz Miadziołko.

Dyrektor 18. PKO Poznań Maraton po cichu liczy na rekord trasy nie tylko z uwagi na obsadę biegu, ale również ze względu na zmiany na trasie. – Modyfikacje nie są duże, ale myślę, że trasa będzie bardziej płaska i szybsza niż dotychczas. Będzie na niej też mniej podbiegów. Dużo sobie obiecujemy po starcie elity pań, ale obsada wśród też będzie mocna. Wystarczy powiedzieć, że wystartuje Emil Dobrowolski, zwycięzca maratonu sprzed dwóch lat – dodał Miadziołko.

Na liście są już przedstawiciele 27 krajów, w tym tylko jeden Kenijczyk Boniface Nduva. – To znany biegacz w środowisku. Może namieszać w czołówce. Nie wykluczam, że w ostatniej chwili zgłosi się też ktoś z jego rodaków – zakończył dyrektor.
Poznański maraton wkracza w dorosły wiek i jest już najbardziej rozpoznawalnych sportowych marek stolicy Wielkopolski. – Zasady organizowania dużych imprez trzymamy się już od wielu lat i nic nie wskazuje na to, że ją zmienimy. Chcemy promować miasto poprzez duże wydarzenia biegowe, kolarskie, triathlonowe czy wioślarskie – tłumaczyła Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu UM Poznania.

Uczestnicy maratonu mogą liczyć na mnóstwo atrakcji. Pierwszą z nich będzie rozgrzewka na starcie w klimacie Czarnego Lądu, prowadzona przez aktorów Teatru Muzycznego w Poznaniu. Na nagrody finansowe już tradycyjnie mogą liczyć nie tylko zwycięzcy (najszybsi otrzymają po 12 tys. zł).

– W losowaniu nagród będą mogli uczestniczyć wszyscy biegacze, a do wygrania będą czeki na 1000 zł, vouchery na odzież sportową, weekend w hotelu w Sztokholmie i akredytacja na mecz Lecha – mówił Zbigniew Madoński, dyrektor POSiR.
Bieg rozpocznie się o godz. 9 sprzed hotelu Sheraton. Meta będzie zlokalizowana na placu Marka na terenie MTP.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski