Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy ocalają pamięć o wielkim... pływackim Lechu

Radosław Patroniak
Kazimierz Niewitecki prezentuje wyjątkową książkę dla środowiska pływackiego w Poznaniu i Wielkopolsce
Kazimierz Niewitecki prezentuje wyjątkową książkę dla środowiska pływackiego w Poznaniu i Wielkopolsce Fot. Grzegorz Dembiński
Kiedyś Poznań miał nie tylko drużyny piłki wodnej, ale też trzy bardzo prężne sekcje pływackie w Lechu, Olimpii i Warcie Poznań. Do dziś przetrwała, i to w dobrej kondycji, Warta. Dzieje jednej z trzech sekcji postanowiły ocalić od zapomnienia trzy osoby - były wiceprezes WOZP, Kazimierz Niewitecki oraz profesor Maciej Łuczak i jego współpracownik Julian Jaroszewski.

Kiedyś Poznań miał nie tylko drużyny piłki wodnej, ale też trzy bardzo prężne sekcje pływackie w Lechu, Olimpii i Warcie Poznań. Do dziś przetrwała i to w dobrej kondycji Warta Poznań. Dzieje wspomnianych sekcji postanowiło ocalić od zapomnienia troje ludzi, były wiceprezes WOZP, Kazimierz Niewitecki oraz profesor Maciej Łuczak i jego współpracownik Julian Jaroszewski.

Dwaj ostatni są autorami książki „Dzieje Sekcji Pływackiej Kolejowego Klubu Sportowego „Lech” w Poznaniu w latach 1933-1991”. Jej premiera odbędzie się na spotkaniu autorskim w auli AWF w sobotę o godz. 11. Będzie to też okazja do spotkania z byłymi pływakami i wstęp do dalszych uroczystości z okazji 90-lecia Wielkopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego. Galę jubileuszową także zaplanowano w auli AWF, 24 listopada o godz. 11.

– Już siedem lat temu pojawił się pomysł, by spisać historię trzech najbardziej zasłużonych klubów pływackich w historii Poznania. Warta przetrwała trudne czasy, więc postanowiliśmy zostawić ją na koniec trylogii. Historii Olimpii nie dokończył zmarły przed rokiem Janisław Osięgłowski, a pracę nad dziejami Lecha też się opóźniły – tłumaczył Niewitecki.

Szczęśliwy finał poszukiwań materiałów i pracy redakcyjnej to zasługa Macieja Łuczaka i Juliana Jaroszewskiego.
– Dotarli do nieasmowitych informacji i przygotowali bardzo rzetelne opracowanie dziejów sekcji, która swego czasu była wiodącą nie tylko w naszym mieście, ale również w całym kraju. Wystarczy wspomnieć, że jej barwy reprezentowali w latach 70-tych minionego wieku olimpijczycy Cezary Śmiglak i Ryszard Żugaj oraz multimedalistka MP, Renata Wróbel – dodał Niewitecki.

Według niego lata świetności nierozłącznie związane są z osobą trenera Andrzeja Daszkiewicza, a także z basenem przy ul. Chwiałkowskiego. – Lech najpierw trenował na Taborowej, a dopiero później przeprowadził się na wspomniany obiekt, ale tam później pojawili się też nasi najsłynniejsi pływacy, czyli Artur Wojdat i Rafał Szukała – zakończył Niewitecki.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski