Onico Warszawa zwycięzcą Memoriału im. Arkadiusza Gołasia

Bartosz Kwolek (z lewej) atomowymi zagrywkami w piątym secie finałowego pojedynku przybliżył drużynę Onico Warszawa do końcowego triumfu Fot. Grzegorz Dembiński
Niezwykle emocjonujący przebieg miał tegoroczny Memoriał im. Arkadiusza Gołasia w Murowanej Goślinie. Dwa mecze zakończyły się tie-breakiem, a dwa czterema setami. Najbardziej zacięty był finał, w którym Onico Warszawa pokonało GKS Katowice po walce na przewagi w piątej partii. Trzecie miejsce zajął Jastrzębski Węgiel po wygranej nad berlińczykami.

W sporcie nie można niczego zadekretować i niczego do końca przewidzieć. Przekonali się o tym kibice w Murowanej Goślinie podczas pierwszego dnia turnieju. Przed zawodami niemal wszyscy ostrzyli sobie apetyt na finał z udziałem Jastrzębskiego Węgla z Berlin Recycling Volleys. Tymczasem obie drużyny spotkały się w niedzielę, ale tylko w meczu o trzecie miejsce. W wielkim finale zagrali niezwykle ambitni siatkarze GKS Katowice i ekipa Onico Warszawa, która ma być nową siłą w PlusLidze.

W pierwszym półfinale po morderczym pojedynku podopieczni Piotra Gruszki pokonali po tie-breaku brązowego medalistę poprzedniego sezonu, czyli Jastrzębski Węgiel.

– Bardzo cieszę się z tej wygranej. Zwycięstwa w okresie przygotowawczym są potrzebne. Tym bardziej takie jak to, czyli po fajnej i twardej grze. W obu zespołach było widać duże emocje, w końcu sezon startuje już za tydzień. Ważną dla mnie rzeczą jest także to, że na parkiecie pojawiło się dzisiaj sporo zawodników – przyznał trener GKS Katowice, który przez niektórych przymierzany jest już do roli szkoleniowca naszej reprezentacji.

W drugim półfinale stołeczna ekipa nadspodziewanie łatwo, bo w czterech setach, poradziła sobie z uczestnikiem Final Four w Ligi Mistrzów. Początek rywalizacji Onico z mistrzami Niemiec był bardzo wyrównany. Ekipa z Berlina nie potrafiła jednak odskoczyć na więcej niż dwa punkty, a i ta przewaga była zawsze szybko niwelowana warszawski zespół. Przy stanie 14:16 na zagrywce pojawił się Nikola Gjorgiew i… wziął sprawy w swoje ręce. Macedoński atakujący złapał wiatr w żagle i również na początku drugiego seta był wyróżniającą się postacią.

W wyrównanej końcówce wygraną Onico zapewnił Jan Nowakowski, który najpierw popisał się precyzyjnym atakiem, a chwilę później zagrywką odwrócił losy seta. W trzeciej partii dominowali berlińczycy, a w czwartej klasą dla siebie był MVP turnieju, Wojciech Włodarczyk.

Na podsumowaniu turnieju burmistrz Dariusz Urbański, podziękował kibicom, drużynom, rodzicom Arkadiusza Gołasia i Annie Sumelce, dzięki której memoriał od wielu lat gości w Murowanej Goślinie.

XIII Memoriał im. Arkadiusza Gołasia w Murowanej Goślinie
Finał: Onico Warszawa – GKS Katowice 3:2 (25:18, 15:25, 23:25, 25:15, 16:14)
Mecz o 3. miejsce: Jastrzębski Węgiel –Berlin Recycling Volleys 3:1 (17:25, 25:18, 25:14, 25:23)
Półfinały: Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice 2:3 i Onico – Berlin Recycling Volleys 3:1
Superpuchar w Bełchatowie: PGE Skra Bełchatów – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1