Hokej na trawie: Grunwald i AZS Politechnika mistrzami Polski

MAC, LUMAR
Jerzy Raube
W niedzielę poznaliśmy mistrzów Polski w hokeju na trawie seniorek i seniorów. Tytuły mistrzowskie obroniły AZS Politechnika Poznańska (kobiety) oraz Grunwald Poznań (mężczyźni). Dla hokeistek AZS Politechnika to ósmy złoty medal na otwartych boiskach, drugi z rzędu, a czwarty w ostatnich pięciu latach. Hokeiści Grunwaldu tytuł mistrzowski zdobyli po raz 21.

W meczu o złoto w rywalizacji kobiet, jak można było oczekiwać, spotkały się dwie najlepsze w ostatnich latach polskie drużyny: AZS Politechnika Poznańska oraz najlepszy w sezonie zasadniczym KS Hokej Start Brzeziny. Poznanianki po bardzo zaciętym, wyrównanym spotkaniu wygrały 1:0 (0:0). Bramkę na wagę tytułu strzeliła Agnieszka Bryl, po krótkim rogu, już po upływie regulaminowego czasu meczu.
Brązowy medal zdobył ZSMS Poznań po zwycięstwie 5:1 (1:0) z LKS Rogowo.

Finał mężczyzn był powtórką sprzed roku, i podobnie jak wówczas, zdecydowanie lepszy okazał się Grunwald, pewnie wygrywając z AZS AWF Poznań 4:0 (3:0). Losy meczu zostały rozstrzygnięte już w pierwszej połowie. W spotkaniu o trzecie miejsce podłamany półfinałową porażką z AZS AWF Pomorzanin Toruń przegrał z LKS Gąsawa 2:7 (1:3). Ostateczna kolejność w finałowym turnieju mężczyzn: 1. Grunwald Poznań, 2. AZS AWF Poznań, 3. LKS Gąsawa, 4. Pomorzanin Toruń.

W sobotnich półfinałach emocji dostarczył tylko drugi półfinał mężczyzn, w którym drugi w zasadniczej części sezonu Pomorzanin Toruń przegrał z trzecim AZS AWF Poznań 1:2 w karnych zagrywkach. W regulaminowym czasie spotkanie zakończyło się remisem 2:2. Akademicy prowadzili 1:0 do przerwy oraz 2:1 po golu w 54. minucie, ale torunianie dwa razy doprowadzali do wyrównania, po raz drugi w ostatniej minucie. W pierwszym półfinale mężczyzn, Grunwald Poznań nie dał szans drużynie LKS Gąsawa wygrywając 7:0 (3:0). W półfinałach kobiet AZS Politechnika Poznańska (2) pokonał ZSMS Poznań (3) 5:0 (3:0), natomiast KS Hokej-Start Brzeziny (1) rozgromił LKS Rogowo (4) 16:0 (7:0).

„Złote laski”, nagrody PZHT oraz redakcji katowickiego „Sportu” dla najlepszych strzelców rozgrywek zdobyli Martyna Gabara (KS Hokej-Start Brzeziny) oraz Artur Mikuła ( Grunwald Poznań). Martyna Gabara uzyskała w sezonie w 14 bramek, natomiast Artur Mikuła – 39 goli..

W miniony weekend rozegrano również mecze barażowe o miejsce w pierwszej lidze mężczyzn. Z najwyższą klasą rozgrywkową pożegnała się Stella Gniezno, która, po porażce w sobotę w pierwszym wyjazdowym spotkaniu z wicemistrzem II ligi Lipnem Stęszew 3:5 (1:3), w niedzielnym rewanżu w Gnieźnie wygrała tylko 3:2 (2:1), W I lidze występować więc będzie Lipno Stęszew.. Wcześniej (jako mistrz II ligi) awans wywalczyła Siemianowiczanka, która w I lidze zastąpi zdegradowaną Polonię Środa Wielkopolska.